Liderlik özellikleri analizi: Putin, Trump ve Erdoğan değerlendirmesi
Leadership traits analysis: Putin, Trump and Erdogan assessment
  1. Tez No: 647158
  2. Yazar: BERK ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÜLGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Birey, insanlık tarihi boyunca politika yapımında önem arz eden bir aktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bireyler devlet olarak adlandırılan yapının yönetiminde birincil aktörlerdendir. Devlet yönetiminde ise birincil aktör olarak adlandırabileceğimiz pozisyonlar devlet başkanlığı, cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık pozisyonlarıdır. Bu pozisyonlarda bulunan bireyler politika yapımında ve ülkelerinin dış politikalarının belirlenmesinde önem arz etmektedirler. Bu pozisyonlarda bulunan bireyler aslında politik bir lider olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu liderler ülkelerinin karşılaştığı bir olay anında sahip oldukları liderlik özellikleri ile bu olaylara çeşitli tepkiler vermektedirler. Margaret G. Hermann'ın ortaya attığı ve liderlik özellikleri analizi olarak adlandırılan teori, liderlerin konuşmalarından hareket ederek onların liderlik özelliklerinin derecesini belirlemeye çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı hem değerlendirilecek olan liderler olan Vladimir Putin, Donald Trump ve Recep Tayyip Erdoğan'ın etkisini ve önemini örnek olaylar ile ortaya koymaya çalışmak hem de Hermann'ın teorisi baz alınarak liderlik etmiş oldukları ülkelerinin karşılaşmış oldukları bazı dış politika olaylarına verdikleri tepkilerin derecesinin niteliksel olarak belirlenmeye çalışılmasıdır. Putin bölümünde Çeçenistan, Güney Osetya ve Kırım'ın İlhakı olayları; Trump bölümünde Kuzey Kore Füze, İran Nükleer Anlaşma ve Çin Ticaret Savaşı olayları; Erdoğan bölümünde ise 1 Mart 2003 Tezkeresi, Mavi Marmara ve Rus Uçağı Düşürülmesi olayları incelemeye tabi tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
The individuals emerges as an actor who is important in policy making throughout human history. These individuals are among the primary actors in the management of the structure called the state. In the state administration, the positions we can name as primary actors are the presidency and the prime ministery positions. The individuals in these positions are important in policy making and determining their country's foreign policies. The individuals in these positions actually appear as a political leader. These leaders react variously to these events with the leadership characteristics they have during a events their country faces. The theory put forward by Margaret G. Hermann, called leadership trait analysis, tries to determine the degree of their leadership traits based on the discourses of the leaders. The aim of this study is both try to reveal the influence and importance of Vladimir Putin, Donald Trump and Recep Tayyip Erdogan who are the leaders to be evaluated, with case studies and determine the degree of their reactions to some foreign policy events that their countries have faced, based on Hermann's theory. Chechnya, South Ossetia and Annexation of Crimea events in the Putin section; North Korean Missile, Iranian Nuclear Deal and Chinese Trade War events in the Trump section; 1 March 2003 Missive, Mavi Marmara and the Crashed of Russian Aircraft events in the Erdogan section will be subject to scrutiny.