Kolorektal cerrahide perioperatif uygulamaların eras protokolüne uygunluğunun, hasta sonuçlarına etkisinin ve eras protokolü uygulama engellerinin incelenmesi
Evaluation of the compliance of perioperative practices to eras protocol, its effect on the patient results and barriers to implementation of eras protocol in colorectal surgery
- Tez No: 647163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışma, kolorektal cerrahide sağlık personellerinin mevcut perioperatif uygulamalarının ERAS protokolüne uygunluğunun, ERAS protokolü uygulama engellerinin ve bu perioperatif uygulamaların yapıldığı hastalarda hasta sonuçlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma bir eğitim ve araştırma hastanesinin cerrahi klinikleri ve ameliyathanelerinde, Ocak-Mart 2020'de yürütülmüştür. Çalışma cerrahi ekipteki 110 sağlık personeli ve kolorektal cerrahi yapılan 28 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Kolorektal Cerrahide ERAS Protokolü Kullanımını Değerlendirme ve Uygulama Engellerini Belirleme Anketi ve Kolorektal Cerrahide ERAS Protokolü Kullanımını Değerlendirme ve Hasta Sonuçlarını Belirleme Anketi kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Sağlık personellerinin mevcut perioperatif uygulamalarının ERAS protokolüne uygunluğunun %15.5 ile %61.8 arasında olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the compliance of the current perioperative implementations of healthcare professionals with the ERAS protocol in colorectal surgery, the barriers to implementing the ERAS protocol, and the patient outcomes in patients undergoing these perioperative implementations. Materials and Methods: This descriptive and cross sectional study was conducted in the surgical clinics and operating rooms of a training and research hospital in January- March 2020. The study was carried out with 110 healthcare professionals in the surgical team and 28 patients who underwent colorectal surgery. Data were collected using the Questionnaire for Evaluating the Use of the ERAS Protocol and Determining the Barriers to Implementation of This in Colorectal Surgery and the Questionnaire for Evaluating the Use of the ERAS Protocol and Determining the Patient Outcomes. Results: It was found that the current perioperative implementations of healthcare professionals were between 15.5% and 61.8% compliance with the ERAS protocol.