Etkinlik turizmi kapsamında ziyaretçilerin etkinliklere katılım motivasyonları üzerine bir araştırma: İskeçe festivali örneği
Research on the motivations of visitors for participation in events tourism: Xanthi festival example
- Tez No: 647162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜLKER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Etkinlikler eski dönemlerden bu yana devam eden, önemli günleri kutlamak adına düzenlenen aktivitelerdir. Günümüzde ise turizm sektöründe hızla gelişen bir pazardır. Etkinlikler bireylere günlük yaşantılarından farklı fırsatlar sunarak, etkinlik destinasyonunu çekici hale gelmesini, bölgedeki konaklama işletmelerine, yerel halka, destinasyonun markalaşmasına, prestij ve imajına katkı sağlamaktadır. Bunlarla birlikte, festival ziyaretçilerinin katılma motivasyonlarının belirlenmesi, planlama, yönetme ve pazarlama açısından önem arz etmektedir. Araştırmanın amacı, Yunanistan – İskeçe şehrinde düzenlenen İskeçe Festivali'ne katılım sağlayan ziyaretçilerin katılım motivasyonlarının belirlenmesidir. Tez çalışmasının ilk iki bölümünde, daha önceki çalışmalar incelenerek literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Analiz kısmında ise hazırlanan anket, İskeçe Festivali'ne İskeçe şehri dışından gelen Türk ve Yunan ziyaretçilerinin katılımıyla gerçekleştirilen 481 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 17.0 programıyla analiz edilmiştir. Çalışmadaki veriler, kültürel keşif, etkinlik çekiciliği, kaçış, aile birlikteliği, sosyalleşme ve yenilik olmak üzere toplam 6 faktör altında incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, Türk ve Yunan ziyaretçilerinin katılma motivasyonları arasında farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Events are organized to celebrate the important days that have been going on since ancient times. Today, it is a rapidly developing market in the tourism sector. Events offer individuals different opportunities from their daily lives, make your destination attractive, accommodation businesses in the region, local people contribute to the branding, prestige, and image of the destination. With these together, determining the festival visitors' motivation to participate, planning is essential in terms of management and marketing. The research examines the Xanthi Festival held in Xanthi, Greece, to determine the visitors' participation motivation. The first two parts of the study were examined in previous studies and carried out a literature review. In the third part, the results were discussed in the frame of the data obtained from the 481 Turkish and Greek visitors through the survey. The obtained data were analyzed with the SPSS 17.0 program. Participants' motivation was examined in the frame of six sub-dimensions, which are cultural discovery, activity attractiveness, escape, family unity, socialization, and novelty. As a result of the analysis, there were observed differences of motivations among Turkish and Greek visitors who participated.