Gıda üretim ve pazarlama çalışanlarının iş stresinin beslenme durumu üzerine etkisi
The effect of business stress on nutrition of food production and marketing employees
  1. Tez No: 647164
  2. Yazar: BUSE POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı, gıda üretim ve pazarlama şirketleri çalışanları arasındaki iş stres faktörünün beslenme durumları üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya katılan bireyler İstanbul ilinde iki farklı özel şirkette çalışmakta olan 22-54 yaş arasındaki 112 ofis çalışanından oluşmaktadır. Çalışma rastgele örneklem yöntemi ile gönüllüler arasından seçilen bireyler üzerinde Aralık 2018 – Haziran 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmada bireylerin demografik özellikleri, genel beslenme alışkanlıkları ve stres durumlarını saptama amacıyla anket formu gönüllülük esasıyla çalışanlara uygulanmıştır. Çalışmada bireylerin antropometrik ölçümleri ve besin tüketim sıklıkları sorgulanmıştır. Bireylere uygulanan 3 bölümden oluşan ankette katılımcıların çalışma hayatındaki stres düzeyleri“İş Stres Ölçeği”kullanılarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan kadın çalışanlarının 23.93±4.47 kg/m2 ve erkek çalışanlarının 26.75±3.61 kg/m2 bulunmuştur. Çalışmaya katılan tüm bireylere baktığımızda; zayıf bireylerin iş yükü puanları obez sınıf I bireylere göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the effect of job stress factor on nutritional status among employees of food production and marketing companies. Participants consisted of 112 office workers aged 22-54 years working in two different commercial companies in Istanbul.The study was conducted during December 2018 - June 2019 on subjects selected from volunteers by random sampling method. In order to determine the demographic characteristics, general eating habits and stress conditions of the individuals, a questionnaire was applied to the employees on a voluntary basis. In this study, anthropometric measurements of individuals and their frequency of food consumption were questioned. In the 3-part questionnaire applied to individuals, the stress levels of the participants in the working life were determined using the“Job Stress Scale”. It was found that 23.93±4.47 kg / m2 of women workers and 26.75±3.61 kg / m2 of man workers participated in the study. When we look at all individuals participating in the study; It was found that the workload scores of the weak individuals were higher than the obese individuals (p 0.05).