Evaluation of acceleration characteristics on operational eco driving
İvmelenme karakteristiklerinin operasyonel eko - sürüş üzerine değerlendirilmesi
- Tez No: 647190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SERCAN KESTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sera gazları küresel ısınmanın ana tehdididir ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde alternatif yakıt türlerini kullanmak, trafik sıkışıklığını önlemek, trafiğın akıcı bir şekilde devam etmesini sağlamak, araç bakımlarını yönetmek, istenilen hızı çıkmayı yönetmek ve bu hızda devam etmek gibi çeşitli stratejiler ile bu sera gazlarının ulaştırma sektöründe düşürülmesi amaçlanmaktadır. Eko-Sürüş, daha ekonomik ve ekolojik sürüşü mümkün kılan uygulamaların bir bütünüdür. Eko-sürüşün operasyonel olarak temel kavramlarından birisi de sürücü davranışlarının yakıt tüketimi ve emisyonu azaltıcı şekilde düzenlemektir. Bu tezde, kentsel ağdaki bir sürüş parkurunu taklit edici bir parkur dizayn edilerek ve emisyon modeli kullanılarak minimum düzeyde yakıt tüketimi ve emisyon elde edebilmek için burada hızlanma eğrilerinin etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Greenhouse gasses is a main thread for global warming and there are several strategies that reducing GHG gasses especially in developing countries as using alternative fuel types, dealing with the congestion, maintaining the steady traffic flow, dealing with the maintenances of vehicle, managing desired speed and the acceleration rates and so on. Eco-Driving is indicating any implementations which enables driving more economic and ecologic style. One of the main concepts of eco-driving is configuring driving behaviour to reduce consumption and emissions. In this thesis, impact of driver's behaviour tried to be investigated by using an instantaneous emission modelling to obtain minimum acceleration-deceleration rate in generically created urban network.