A stochastic optimization model for reverse logistics network design of end of life vehicles: A case study of Istanbul
Ömrünü tamamlamış araçların tersine lojistik ağ tasarımı için bir stokastik optimizasyon modeli: İstanbul uygulaması
  1. Tez No: 647247
  2. Yazar: SELMAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Atık yönetimi, atıkların geri dönüştürülerek ekonomiye katılmaya başlamasıyla birlikte daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Otomotiv, dünya genelinde en hızlı gelişen sektörlerden biri olduğu için; ömrünü tamamlamış araçların (ÖTA) geri dönüşümü gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Yeni yasal yükümlülüklerle birlikte üreticiler, geri dönüşüm tesisleri, belediyeler gibi aktörlere yeni sorumluluklar yüklenmiştir ve bu aktörlerin işbirliği zorunlu kılınmıştır. Çoklu aktörlerin ELV geri dönüşüm sürecine dahil olması, bir dizi belirsizliği beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte bir yilda trafikten kaydı silinen araç miktarı, maliyet kalemleri, araçların yapısını oluşturan malzeme yüzdeleri gibi parametrelerin ekonomik ve teknolojik gelişmelerle birlikte değisimler göstermesi beklenmektedir. Otomotiv endüstrisi, Türkiye'deki en önemli endüstrilerden birini oluşturmaktadır ve Türkiye ekonomisi sosyo-politik ve ekonomik gelişmelerden etkilenmektedir. Bununla birlikte İstanbul, Türkiye'de en fazla araç sahibi olma oranına sahip olan büyükşehirdir. Bu nedenle, bu çalışmada İstanbul'da ÖTA'ların geri dönüşüm sürecinin tedarik zinciri yönetimi için senaryo tabanlı bir gerçek hayat stokastik optimizasyon modeli uygulaması amaçlanmıştır. Bununla birlikte duyarlılık analizleri uygulanarak çalışmanın tutarlılığı ve farklı senaryolarda elde edilen sonuçlar araştırılmıştır. Duyarlılık analizleri üretilen ELV miktarları, maliyet kalemleri, olasılık değerleri ve tesis kapasiteleri gibi parametrelerin değişimi sonucunda amaç fonksiyonunda değişimler incelenerek tamamlanmıştır. Bununla birlikte iki farklı senaryo analizi yapılarak, senaryo sonuçlarında ortaya çıkan amaç fonksiyonu kalemleri ve karar değişkenleri karşılaştırılmıştır. Bunun dışında, model sonucu tesis kullanım kapasiteleri incelenmiştir. Sonuçlar kısmında mevcut model, yönetimsel bir prespektifle yorumlanarak gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Waste management is gaining crucial importance as recycling aims at transforming produced waste into value for economy in recent years. As automotive is one of the fastest growing industries worldwide, recycling of end-of-life vehicles (ELV) gains importance day by day. Due to legislations and new regulations, multiple players like users, producers, treatment facilities, municipalities, etc. require cooperative engagement and they are being conferred new responsibilities in recycling process. Participations of multiple actors in the recycling process of ELV bring various uncertainties to the case. Additionally, parameters of the recycling process, like number of vehicles withdrawn per year, cost items, percentages of material types in the vehicles are tended to change due to technological, social and economic developments. Automotive industry has a crucial importance in Turkish economy which is highly effected by socio-political and economic developments. Furthermore, Istanbul is a metropolitan area which has maximum rate of vehicle ownership in Turkey. For that purpose, this paper aims to propose a scenario-based real-life stochastic optimization model for management of supply chain network of the ELVs' recycling process in Istanbul. Consequently, sensitivity analysis and scenario analysis are applied to question the consistency of the study and to review the results with different scenarios.