Yerel yönetimlerde afet planlaması, Bursa örneği
Disaster planning in local governments, Bursa example
  1. Tez No: 647275
  2. Yazar: AHMET EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğal Afetlerin Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yerel yönetimler halk ile iletişimde olan devletin ilk organıdır. Dolayısıyla halk bir sıkıntı yaşadığında ilk müdahale edecek ve önlem alacak kurum yerel yönetimlerdir. Bu olumsuzluklara karşı önceden hazırlıklı olunması gerekmektedir. Bu hazırlık süreci plan yapma ile başlar ve bu planın uygulanması, geliştirilmesi ile devam eder. Fakat bu hususta yerel yönetimlerde ulusal düzeyde olduğu gibi ortak bir plan bulunmamakla beraber her yerel yönetim kendi bünyesinde plan yapmaktadır. Bu durum çoğu zaman kolaylık olsa da olası bir afette sorun yaşanması olanaktır. Bu sorunları gidermek ve tüm yerel yönetimlere göre ulusal düzeyde olduğu gibi ortak bir plan yapılması sorunların çözülmesi, bütün yerel yönetimlerin planlarının tek çatı altında tek bir taslak ile toplanması oluşabilecek büyük bir afetten sonra uygulanabilmesi açısından kolaylık sağlayacaktır. Bu kolaylık ile beraber yerel yönetimlerin plana eklemesi önemli olan fakat zor ve zahmetli olan bilgi, dokümanların ve haritaların eklenmesi zorunlu hale getirilmiş olunacak ve yapılan afet planının tam manasıyla bir plan olması konusunda başarı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Local governments are the first body of the state that communicates with the public. Therefore, when public experiences a problem, the first organization that will respond and take measures is local administrations. It is necessary to be prepared in advance for these negativities. This preparation process begins with making plans and continues with the implementation and development of this plan. Considering this fact, although there is not a common plan in local governments as in the national level, every local government makes plans within itself. Although this is often a convenience, it is possible to experience problems in a possible disaster. Solving these problems and making a nationwide common plan appropriate for all local governments by gathering the plans of all local governments under a single draft will provide convenience in solving the problems after a major disaster. With this convenience, it will be made compulsory to add information, documents and maps, which are important but difficult and troublesome to the plan by local administrations, and will ensure that the disaster plan is a complete plan.