Enerjik maddelerin kimyasal yöntemlerle bertaraf edilmesi
Chemical disposal of energetic materials
  1. Tez No: 647363
  2. Yazar: ABDULLAH YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Chemistry, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu doktora çalışmasında, enerjik malzemeleri bertaraf için en yaygın yöntem olan döner fırın veya akışkan yataklı fırınlardaki farklı yakma sistemlerine alternatif çevreci bir method geliştirilmesi planlanmıştır. Çalışmada, enerjik malzemelerin çözücüler yardımıyla çözünmesi ardından indirgeme ile enerjik madde özelliklerinin ortadan kaldırılması, bir başka deyişle dengesiz moleküllerin kimyasal tepkimeler sonucu dengeli moleküllere dönüştürülmesi tasarlanmaktadır. Planlanan yöntemlerle TNT, RDX ve Pikrik Asit için gerçekleştirilen kimyasal reaksiyonların ardından açığa çıkan ürünlerin karakterizasyonu ve enerjik madde özellikleri taşıyıp taşımadıkları termal analiz yöntemlerinden termogravimetri (TG), diferensiyel termal analiz (DTA), spektroskopik yöntemlerden Infrared (IR), Kütle (MS) yöntemleri ile inceleme yapılmıştır. Sonuçlara ilişkin gerçekleştirilen değerlendirme neticesinde uygulanan indirgeme reksiyonları akabinde mevcut enerjik malzeme özelliklerinin ortadan kaldırılmış olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, environment-friendly method as an alternative to different combustion systems in rotary kilns or fluidized bed furnaces has been studied. In this study, energetic materials are solved with the help of solvents and eliminate the properties of energetic substances by reduction. In other words, it is designed to convert unstable molecules into stable molecules as a result of chemical reactions.Characterization and energetic properties of the goods released after chemical reactions for TNT, RDX and Pikric Acid have been examined using thermal and spectroscopic analyses methods namely thermogravimetry (TG), differential thermal analysis (DTA), infrared spectroscopy (IR), mass spectroscopy (MS) methods. In the evaluation of the results; It was understood that energetic material properties were eliminated as a result of applied reduction reactions.