İnşaat projelerinde kültürel farklılıkların zaman yönetimine etkisi
The impact of cultural differences on time management in construction projects
  1. Tez No: 647362
  2. Yazar: MUTİSİM CEDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnşaat projelerinde farklı kültürel özelliklere sahip bireylerin bir arada bulunması çoğu zaman proje sürecinde uyum sorununu beraberinde getirmektedir. İnşaat firmaları ve çok kültürlü işletmelerde kültürel farklılıkların etkin yönetilmediği durumlarda çeşitli problemler yaşanabilmektedir. İnşaat projelerinde bu kültürel farklılıkların zaman yönetimine etkisini inceleyen çalışmalara bakıldığında, Türkiye'de bu yönde yapılan çalışma sayısının nispeten az olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de farklı kültürlere mensup çalışanların olduğu inşaat projelerinde kültürel farklılıkların, projenin başlama, planlama, uygulama ve bitirme aşamalarındaki zaman yönetimine etkisini monokronik – polikronik kültürel boyutlarını kullanarak incelemektir. Bu kapsamda uluslararası inşaat sektöründe deneyimli 15 Türk firmasından 105 katılımcıya Şubat 2020- Mart 2020 tarihleri arasında bir anket gönderilmiştir. Katılımcılara gönderilen anketlerden 76'sından geri dönüş alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, Türkiye'deki Türk-yabancı firma ortaklığıyla inşa edilen inşaat projelerinde kültürel farklılıkların, zaman yönetimine olumlu etki sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca Türk-yabancı firma ortaklığıyla Türkiye'de inşa edilen inşaat projelerindeki zamanın, sadece Türk firmaları tarafından inşa edilen inşaat projelerine göre daha verimli yönetildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is relatively simple for individuals who shares the same cultural characteristics to work together in construction projects and yet it is very difficult to fit them together when they have different cultural characteristics. Various problems may arise in cases where cultural differences are not managed effectively in construction companies and multicultural businesses. When we look at the studies that examine the impact of construction projects on time management of these cultural differences, it is noticed that Turkey has few studies concerning this problem. The purpose of this study is to examine the effects of monochronic-polychronic cultural differences on the instructions employees in Turkey, their cultural differences, and the stages of time management from defining, planning, execution, control and closure. A survey was conducted on 105 participants between February 2020 and March 2020 among 15 Turkish companies experienced in the international construction industry. A total of 76 results was received from the participants. According to the results obtained from this study, which was conducted in construction projects in Turkey with the Turkish-foreign joint venture company, cultural differences, has been found to provide a positive impact on time management. Furthermore, the Turkish-foreign joint venture companies in Turkey that was built by Turkish companies has shown more effective time management.