Sabit yerleşimli ana dağıtım üssü merkez rotalama ve ağ tasarımı için modeller
Models for fixed hub center location routing and hub network design
- Tez No: 647371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dağıtım Üssü (ADÜ) ve talep merkezlerine ait serim tasarımı, ulaştırma ve lojistik yönetiminde karşılaşılan en önemli problemlerden birisidir. Bu serim tasarımına göre verilecek kararlar, araçların rotalarının ve açılacak ADÜ'lerin konumlarının belirlenmesidir. Literatürde bu iki problem genellikle ayrı olarak düşünülmüştür. Bu çalışmada ilk olarak literatürde yer alan her talep merkezi ve ADÜ çifti arasında bir aracın hizmet verme kısıtı gevşetilmiştir. ADÜ'lerin yerinin önceden bilindiği ve ADÜ olmayan her düğümün bir ADÜ'den hizmet aldığı varsayımıyla, literatürde ilk kez çalışılan“Tek Atamalı Sabit Yerleşimli ADÜ Merkez Rotalama Problemi”için matematiksel model önerisinde bulunulmuştur. Problemin amacı, talep merkezlerinin ADÜ'lere atanmasını ve her ADÜ için tüm kaynak-varış çiftleri arasındaki en büyük seyahat uzunluğunun en küçük olacak şekilde araç rotalarının belirlenmesidir. Modelin uygulanabilirliği bazı problem örnekleri için Türkiye veri seti üzerinde test edilmiştir. ADÜ yer seçimi literatüründe yer alan birçok çalışmada tam bağlantılı bir ADÜ tasarım ağı olduğu varsayılmaktadır. Gerçek hayattaki birçok uygulamada tam bağlantılı ADÜ tasarım ağına gerek olmadığı gözlenmiştir. Bu çalışmada ikinci olarak, ADÜ yer seçimi problemlerindeki tam bağlantılı ADÜ tasarım ağı varsayımı gevşetilmiş ve serim tasarımı buna göre yapılmıştır. ADÜ'lerin yerinin önceden bilindiği ve ADÜ olmayan her düğümün bir ADÜ'den hizmet aldığı varsayımıyla, literatürde ilk defa yer alacak“Tek Atamalı Sabit Yerleşimli ADÜ Merkez Rotalama ve Eksik Bağlantılı Ağ Tasarımı Problemi”ve bu problem için matematiksel model önerisinde bulunulmuştur. Önerilen modelin uygulanabilirliği bazı problem örnekleri için Türkiye veri seti üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The design of hub-and-spoke networks is one of the most important problems in transportation and logistics management. One of the most essential features of such a network is determining vehicle routes and the locations of hubs. Generally, these two main problems are considered separately in the literature. In this thesis, assuming the locations of the hubs are pre-determined and each non-hub city is served from a hub; firstly, we relax one of the main assumptions in the hub location literature that one vehicle has to operate between each demand center and hub. We propose into the literature Fixed HUB Center Location Routing Problem's mixed integer mathematical programming formulation. The aim of this problem is to allocate demand centers to the hubs and determine the routes of vehicles for each hub such that the maximum travel distance between all origin-destination pairs is minimized. The applicability of this model is tested on some problem instances on Turkey dataset. Many articles in the hub location problem literature assume that the hub network design is complete. However, it has been observed that a complete hub network design is not required in most of the real life examples. For this reason; secondly in this thesis, we relax the complete hub network assumption in the fixed hub center and routing problem and we focus on designing the hub networks that are incomplete. In this thesis, assuming the locations of the hubs are pre-determined and each non-hub city is served from a hub; as far as our knowledge it is the first time we propose into the literature“Fixed Hub Center Location Routing Problem; and Incomplete Hub Network Design Problem”mixed integer mathematical programming formulation. The applicability of the suggested mathematical model is tested on some problem instances on Turkey dataset.