Protez kolun servo motorlar ile hassas kontrolü
Precision control of prosthetic arm with servo motors
  1. Tez No: 647373
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DERDİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, protez kol ve el hassas bir şekilde hareket edebilmesi için bir sistem tasarlanmıştır. Tasarlanan sistemde protez kolun ekstansiyon ve fleksiyon hareketleri için doğru akım servo motor, protez elin açılıp kapanması için doğrusal eyleyici kullanılmıştır. Derin öğrenme algoritmaları ile kaslardan alınan ham EMG verilerinin sınıflandırılması gerçekleştirilmiş. Bu sınıflandırmalar neticesinde elde edilen işaretler ile sistemde kullanılan aktüatörler kontrol edilmiştir. Aktüatörlerin kontrolü için bulanık resetlemeli PI kontrolcü önerilmiştir. Önerilen kontrolcüde geleneksel PI kontrolcünün cevabını iyileştirmek için bulanık resetleme yapısı geleneksel PI yapısına uyarlanmıştır. Resetleme işlemi geleneksel PI kontrolcünün integral hafızasını kısmi olarak resetlemektedir. Tasarlanan sistem simülasyon ortamında ve gerçek zamanlı olarak çalıştırılmıştır. Aktüatörlere sırasıyla geleneksel PI kontrolcü, geleneksel bulanık kontrolcü ve bulanık resetlemeli PI kontrolcüler uygulanmıştır. Aktüatörlere kare dalga ve sinüs dalga şeklinde referans sinyaller uygulanarak sonuçlar elde edilmiştir. Simülasyon ve deneysel sonuçlar incelendiğinde bulanık resetlemeli PI kontrolcü, geleneksel PI kontrolcüyle ve geleneksel bulanık kontrolcüyle karşılaştırıldığı zaman referans sinyali daha iyi bir şekilde takip ettiği ve daha gürbüz davrandığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a system has been designed to control the prosthetic arm and prosthetic hand in a similar way to humanoid features. In the designed system, a direct current servo motor has been used for the extension and flexion movements of the prosthetic arm and a linear actuator has been used to open and close the prosthetic hand. Classification of raw EMG data that take from the muscles has been realized with deep learning algorithms. Actuators used in the designed system have been controlled with this classification. Fuzzy resetting PI controller is proposed for the control of the actuators. To improve the response of conventional PI controller, proposed controller is occurred by adapted the fuzzy resetting structure to the conventional PI controller. The resetting structure partially resets the integral memory of the conventional PI controller. The designed system is run in simulation environment and in real time. The conventional PI controller, the conventional fuzzy logic controller and the fuzzy resetting PI controller have been applied to actuators. Results have been obtained by applying reference signal in the form of square wave and sine wave to actuators. Based on simulation and experimental results, it has been observed that the fuzzy resetting PI controller follows the reference signal better and more robust than the conventional PI controller and the conventional fuzzy logic controller.