Servikal spondilotik myelopatili hastalarda median korpektomi ve klinik sonuçları
Clinical results of median corpectomy in cervical spondylotic patients with myelopathy.
- Tez No: 647425
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZERK OKUTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Servikal spondilotik myelopatili (SSM) hastalarda çeşitli faktörler, cerrahiden elde edilen sonuçlar üzerinde etkili olabilmektedir. Ayrıca tercih edilebilecek çeşitli cerrahi yöntemler arasında da tam bir fikir birliği yoktur. Bu çalışmanın amacı, tedavi seçiminde yol gösterici olabilmesi açısından preoperatif ve post operatif radyolojik ve klinik verilere dayanarak bu faktörleri tespit etmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışmada 2006-2011 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinde servikal myelopati nedeni ile opere edilen 60 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hasta dosyalarından hastalara ait demografik, klinik ve radyolojik veriler elde edildi. Hastalar operasyon öncesinde, operasyon sonrasında erken dönemde ve 45 gün sonraki kontrollerinde nörolojik muayeneleri, JOA, Nurrick skorları ve radyolojik bulguları ile değerlendirildi. BT ve MRG'de darlık seviyeleri ve sayıları, myelomalazik lezyonunun olup olmadığı, sagital dizilimi incelendi. Çalışmaya alınan hastaların hepsi anterior yaklaşımla median korpektomi ve anterior füzyon uygulanan hastalardı. Korpektomi sonrası iliak kanat grefti, plaklı cage sistemleri ve distrakte edilebilir cage sistemleri, anterior plak vida sistemleri ile beraber yerleştirilen hastalar çalışmaya dahil edildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen olguların yaş ortalaması 53,8 (aralık 38-78) olarak bulunmuştur. 60 olgunun 45 i erkek(%75) ve 15 i kadın (%25) dır. Yaş ve cinsiyete göre değerlendirildiğinde JOA ve Nurrick skorlarındaki değişikliklerde anlamlı farklılık yoktur. Çalışmaya dahil edilen olguların %16.7'sinde DM varken (n=10) %83.3'ünde (n=50)DM yoktur. DM negatif olan olgularda 1. ay Nurrick skoru preop ve 24.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Various factors affect the surgical outcome from patients of cervical spodylotic myelopathy. Furthermore there is not a consensus on choosing which technique to be used. The aim is to determine the factors to lead us in choosing the right technique depending on the preoperative and postoperative radiological and clinical data. MATERİALS and METHODS: In this study 60 patients that underwent surgery for cervical myelopathy in Ankara Atatürk Education and Research Hospital 1. Neurosurgery Department between years 2006-2011 were retrospectively evaluated. Demographical, clinical and radiological data were obtained from patient files. Patients were evaluated in preoperative, early postoperaive stages and 45 days after discharge referring on their neurological examinations, JOA and Nurick scores and radiological findings spondylosis degree and ranges, myelomalacia and sagittal arrangement were investigated on CT and MRI findings. All of the evaluated patients have undergone anterior median corpectomy and anterior fusion. Inclusion criteria for the study were iliac graft, fibula graft, self-plated cage systems, distractable cage systems used with anterior plate and screw system. FINDINGS: tHE AVERAGE AGE OF THE PATİENTS WERE 53.8 (38-78). Of the 60 patients, 45 were male (%75) and 15 were female (%25). There was no significant difference between JOA and Nurick scores referring to age and sex. %16.7 (n=10) of the patients were diabetic and %83 (n=50)were non diabetic.