Odunpazarı'nda (Eskişehir) antropojenik substratlar üzerinde gelişen likenler
Lichens growing on anthropogenic substrates in Odunpazari county (Eski̇sehir)
- Tez No: 647440
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma kapsamında Eskişehir merkez Odunpazarı ilçesi sınırları içinde bulunan antropojenik yapılar üzerinde gelişen likenlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Toplam 27 lokaliteden çeşitli antopojenik yapılar üzerinde toplanan liken örnekleri değerlendirilmiştir. Çalışmada 25 cinse ait 54 tür ve tür altı liken ve likenikol mantar taksonu belirlenmiştir. Çalışma alanından tespit edilen liken ve likenikol mantar tür çeşitliliği, yapıların yaş özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Çalışma alanında tespit edilen liken çeşitliliği, kent merkezinde küresel ısınma ve hava kalitesinin belirlenmesine yönelik yapılacak çalışmalar için bir veritabanı niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to detect the lichens growing on the anthropogenic structures within the boundaries of Odunpazarı District of Eskisehir. The lichen samples on anthropogenic structures from 27 different localities are collected and evaluated. In the study, totally 54 species and subspecies of lichen and lichenicolous fungi taxa belonging to 25 genera are identified. The species diversity of the lichens and lichenicolous fungi detected from the study area are examined according to the age of structures. The lichen diversity detected from the study area can be used as a database for the future studies about global warming and air quality at the city centre.