Korunması gerekli konutlarda zaman içinde ortaya çıkan değişmeler
- Tez No: 29014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADUN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsanoğlu var oluşundan bu yana, bütün yaşamı boyunca, fiziksel ve doğal çevresine sahip çıkarak varlığının sürekliliği için, yaşam çevresi ile disiplinli ve düzenli bir ilişki içerisinde olmaya büyük özen göstermiştir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan oluşumlar, bu etkileşimi yeni biçimlenmelere ve farklı yönlere götürmeye çalışmıştır. 20. yüzyılın başlarından itibaren sosyal, kültürel ve ekonomik ve. yönlerden toplumlar üzerinde yapısal değişimleri gündeme getiren endüstrileşme hareketleri, insan topluluklarının birarada yaşadığı yerleşmeleri de büyük değişimler içine itmiştir. Bu tez çalışmasında birinci bölümde amaç, kapsam ve yöntem belirtildikten sonra, ikinci bölümde yukarıda bahsedilen insan-çevre arasındaki etkileşim üzerinde durularak, koruma kavramı, gelişimi, nedenleri ve sorunları dile getirilmiştir. Üçüncü bölümde tezin, konu sunu ve asıl içeriğini oluşturan değişimler nedenleri ile birlikte detaylı bir biçimde ele alınmıştır. Dördüncü bölüm ise, üçüncü bölümle direkt bağlantılı olarak hazırlanmış ve Eskişehir Tarihi Odunpazarı Sit Alanı İçinde yer alan bir grup konut üzerinde yapılan analizlere dayanılarak fiziksel ve fonksiyonel değişimlerin oluşumları ve boyutları tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde ise, sağlıklı ve gerçekçi bir koruma-restoras- yon kararının alınabilmesinde, korunması gerekli tarihi dokularda ya da konutlarda kullanıcı ihtiyaçlarının, yapılardaki fiziksel ve fonksiyonel değişimlerin bilinmesinin ve öneminin kavranmasının bir zorunluluk olduğu ifade edilerek, çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The man has taken great pains to be in disiplinary and regular re lation with his environment to survive by protecting his physical and natural surroundings since his existing. The factors that occured de pending on several reasons have tried to carry this relationship to the new formations and into different directions. The industrilization mo vements that put the structural transformation on the agenda pushed the settlements into the great changes. In the first chapter, the purpose, content and methods of the study are mentioned. In the second chapter, emhasizing the man and environment interaction, the concept, improvement, reasons and problems of the protection are talked. In the third chapter, the changes forming the subject and the content of the thesis are considered in de tail with its reasons. The fourth chapter is concerned with the third chapter directly. Depending on some analysis being made over a group of houses in Historical OdunpazanSit Area, the formation and the content of the physical and functional changes are revealed. It is concluded that the needs of users living in the historical pla ces which must be protected should be considered. Also, physical and functional changes in this buildings should be known in making decisi on of sound and realistic protecting-restoring.