Uzayzaman hiperyüzeylerinin dışsal spin geometrisi ve zarlar
Extrinsic spin geometry of spacetime hypesurfaces and membranes
- Tez No: 647441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Eğrilik ve torsiyon dikkate alınarak dış alanlarla etkileşen zarların hareketi ele alındı. Daldırmanın asli ve ikincil özellikleri birleşerek karşılık gelen fiziksel hiperyüzey için bir stres-tensörü meydana getirir. Bu geometro-elastik stres-tensörü, toplam stres tensörünün bir parçasıdır ve torsiyonun varlığından ötürü simetri ve diverjanslanamazlık özelliklerini yitirir. Hareket denklemi, çevresel uzayzamanın eğrilik ve torsiyonuyla belirlenen toplam stres tensörünün sıfırdan farklı bir değeri hesaplanarak verilir. Dirac ve Önder-Tucker baloncukları özel durumlar olarak ele alındı. Genelleştirilmiş bir Killing spinorü kabul eden bir manifold üzerindeki zar hareketine bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The motion of membranes interacting with external fields in space-times with curvature and torsion is considered. The intrinsic and extrinsic properties of the immersion are fused together to form a stress tensor for the corresponding material hypersurface. This geometro-elastic stress tensor is part of the total stress tensor by which it looses the symmetry and divergenceless properties because of the existence of torsion. The equation of motion of the membrane is given by equating the total stress tensor to a non-zero value determined by the curvature and torsion of the ambient space-time. Dirac and Onder-Tucker bubbles are considered as special cases. An example of the membrane motion on a manifold admitting a generalized Killing spinor is given.