Zamanla değişen ve değişmeyen akım koşullarında oluşan hızların deneysel ve sayısal olarak araştırılması
Experimental and numerical investigation of velocities under steady and unsteady flow conditions
  1. Tez No: 647444
  2. Yazar: GÖRKEM TANIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZGENÇ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma kapsamında, açık kanalda kararlı (zamanla değişmeyen) ve kararsız (zamanla değişen) akım koşullarında oluşan akım hızlarının deneysel ve sayısal olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Hidrolik Laboratuvarı'nda yer alan açık kanal deney düzeneğinde kararlı ve kararsız akım koşullarında hız ölçümleri yapılmıştır. Ölçümler sırasında ultrasonik yöntemle hız ölçümü yapan UVP (Ultrasonic Velocity Profiler) ve ADV (Acoustic Doppler Velocimeter) cihazları kullanılmıştır. Kararlı akım koşullarında düşey kesit boyunca oluşan hız profilleri UVP cihazı aracılığı ile elde edilmiştir. Hız profilleri, literatürde önerilen formüller kullanılarak ta elde edilmiş olup, deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve formüllerde yer alan katsayılar için değerler önerilmiştir. Kullanılan formüller içerisinde, Üssel Yasa ve Parabolik Yasa formüllerinin akımın dış bölgesinde, Logaritmik Yasa formülünün ise akımın iç bölgesinde uyumlu olduğu görülmüştür. Kararsız akım koşullarında iki farklı cihaz aracılığı ile noktasal hızlar zamana bağlı olarak ölçülmüş ve elde edilen zamana bağlı hız ölçümlerinin uyumlu olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca gerçekleştirilen deneyler, Flow3D paket programında sayısal olarak modellenmiş ve deneysel veriler ile sayısal çözüm aracılığı ile elde edilen veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, velocity distribution in open channel flows was investigated experimentally and numerically under steady and unsteady flow conditions. The experiments were carried out in a channel which was available in the Hydraulics Laboratory of Civil Engineering Department in Dokuz Eylul University. The velocity measurements were conducted by using UVP (Ultrasonic Velocity Profiler) and ADV (Acoustic Doppler Velocimeter) devices. The velocity profiles under steady flow conditions were also obtained by means of UVP device and compared with those computed by using the equations available in the literature. According to the results it was observed that the Power Law and Parabolic Law are compatible in the outer region of the flow and the Logarithmic Law is compatible in the inner region of the flow. Temporal variation of the point velocities were measured by using ADV and UVP devices under unsteady flow conditions and it was observed that the obtained time dependent velocity measurements were consistent. Flow3D software was used for numerical analysis and the numerical results were compared with the experimental findings.