Bacillus suşu kullanılarak kısa zincir uzunluğunda (SCL) polihidroksialkanoat (PHS) sentezi, karakterizasyonu ve kollajen ile formülasyonu
Synthesis and characterisation of short chain length (SCL) polyhydroxyalkanoate (PHA) from Bacillus and formulation of it with collagen
- Tez No: 647443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BÜYÜKKÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Plastik yapımında kullanılan birçok farklı kimyasal grubun son derece toksik olduğu ve çevre için ciddi bir tehdit oluşturduğu bilinmektedir. Bu amaçla biyosentetik ve biyobozunur biyopolimerler, bu özellikleri nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Polihidroksialkanoatlar (PHA), besin sınırlayıcı koşullarda hücre içi karbon ve enerji depo maddesi olarak birçok mikroorganizma tarafından sentezlenebilir. PHA'ları kimyasal olarak sentezlemek oldukça zor olduğundan, mikroorganizmalar, bu polimerin yüksek saflıkta üretilmesi için önemli bir kaynak olarak kullanılmaktadır. Günümüzde ilaç taşınmasında ortaya çıkan sorunları azaltmak için yeni teknolojilerden faydalanılmaktadır. Fizyolojik koşullarda biyouyumlu ve biyobozunabilir polimerler ilaç taşıma sistemlerinin geliştirilmesinde biyobozunur olmayan polimerlere göre daha fazla tercih edilmektedir. Bu çalışmada, kısa zincir uzunluğundaki polihidroksialkanoat (scl-PHA)'ın gram-pozitif bir bakteri olan Bacillus cereus suşu kullanılarak sentezlenmesi, saflaştırılması ve bu ürünün denizanası kollajeni (jellyfish collagen) ile formüle edilerek yara iyi edici sistemlerin hazırlanmasında kullanılması amaçlanmıştır. Hazırlanan sistemlerin ise, fizikokimyasal karakterizasyonu değerlendirilmiş ve HaCaT keratinosit hücre hattı üzerinde etkileri araştırılmış.
Özet (Çeviri)
It is known that many different chemical groups used in the construction of plastics are extremely toxic and be a serious threat to the environment. Nowadays, with increasing concern, biosynthetic and biodegradable biopolymers are of great interest due to their properties. Polyhydroxyalkanoates (PHA) can be synthesized by many microorganisms as intracellular carbon and energy storage material in nutrient limiting conditions. Since chemically synthesizing of PHAs is quite difficult, microorganisms are used as an important source for the production of this polymer in high purity. Today, new technologies are being exploited to reduce the problems of drug delivery. In physiological conditions, biocompatible and biodegradable polymers are more preferred over non-biodegradable polymers in the development of drug delivery systems. In this study, it is aimed to synthesize, purify the short chain length polyhydroxyalkanoate (Scl-PHA) using Bacillus cereus strain, a gram-positive bacterium, and use this product in the preparation of wound healing systems by formulating it with jellyfish collagen. The physicochemical characterization of the prepared systems has been evaluated and the effects on the HaCaT keratinocyte cell line have been investigated.