Sürdürülebilir bir bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısı tasarımı
Design of a sustainable information and communications technologies infrastructure
  1. Tez No: 647449
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZDEN DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. UĞUR ELİİYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Birden fazla bilgisayar veya benzeri elektronik cihaz sistemlerinin üzerinde sürekli iletişim halinde bulunduğu, merkezi yönetim ve destek kolaylığı gibi çeşitli sebeplerden dolayı birbirine bağlanmasını sağlayan yapılara ağ altyapıları denir. Günümüzde hayatın her noktasına giren altyapıları doğru şekilde planlayıp, yönetmek ve altyapı üzerinde sunulan bir hizmetin performansını etkileyen faktörleri doğru şekilde ölçerek altyapının sürekliliğini, verimliliğini ve kullanıcı memnuniyetini sağlamak en önemli problemlerden biridir. Birçok altyapı tasarım hatalarından ve takip edilememelerinden kaynaklı sorunlardan dolayı ya kısa sürede atıl duruma düşmekte ya da verimlilikleri kullanıcılarını memnun etmemektedir. Bu yüzden bir altyapının tasarımından, onu yönetecek ekibin oluşturulmasına kadar dikkat edilmesi gereken birçok parametre vardır. Bu parametrelerin ölçümü ve takibine katkı sağlayacak örnek temel performans göstergeler için kapsamlı bir derleme çalışması yapılmıştır. Büyük ağ altyapılarının tasarımı, protokol seçimi ve yedekliği gibi tasarım seçenekleri ile ilgili örnek tasarım çalışmaları sunulmuştur. Hiyerarşik tasarımlarda sanal özel ağların varsayılan ağ geçitlerinin konumlandırıldığı yere göre ağ altyapısı üzerindeki performans etkilerini araştırmak için simülasyon test ortamları oluşturularak elde edilen sonuçlar, önerilen temel performans göstergeleri ile ilişkilendirilerek tasarım farklılıklarının altyapılara etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Structures, on which there is constant communication between computers or multiple electronic device systems, enabling them to be connected to each other for various reasons such as ease of central administration and support, are called network infrastructures. One of the most important problems of today is to plan and manage these infrastructures correctly that have entered every point of life, and to ensure the continuity, efficiency, and user satisfaction of the infrastructure by accurately measuring the factors affecting the performance of a service offered on itself. Many network infrastructures either become unusable in a short time due to design errors and inability to measure, or efficiency does not satisfy users. Therefore, there are many parameters to be considered from the design of infrastructure to the creation of a team for managing it. A substantial list of key performance indicators was compiled and proposed for monitoring and measuring these parameters. Design studies were carried out for large network infrastructure designs, protocol selection and redundancy. In the hierarchical designs, a simulation test environment was created to measure the performance effects of the virtual private networks on the network infrastructure according to the location of the default gateways. The effects of design differences on the infrastructure were examined by associating the results obtained from these tests with the proposed key performance indicators.