YBM tabanlı teknolojilerin mimarlık eğitiminde geliştirilerek kullanılabilmesi için yeni bir yaklaşım önerisi
A new approach proposal for the development and use of BIM -based technologies in architecture education
- Tez No: 647457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte gelişen bilgisayar bilimi ile birçok alanda değişimler ve gelişmeler yaşanmıştır. Bu değişimler sanat, bilim, spor alanları gibi çeşitli alanlarda yeni teknolojilerin ve yeni metodolojilerin de gelişmesi kaçınılmaz olmuştur. Mimarlık alanında da oluşan bu değişim yeni metodolojilerin çıkmasını sağlamıştır. Aynı zamanda mimarlık alanında hızla artan disiplinlerarası çalışma eğilimi ile birlikte teknolojik değişimlerinde gelişmesi yeni bir metodolojinin temellerinin atılmasını sağlamıştır. Mimarlık alanında ortaya çıkan bu yeni metodoloji“Yapı Bilgi Modellemesi (YBM)”olmuştur. YBM metodolojisinin temelleri teknolojik altyapılara dayanmış olsa da düşünce altyapısı olarak işbirliği ve iletişim kavramlarına dayanmaktadır. Böylece YBM metodolojisi sadece teknolojik bir alta yapı ile ortaya çıkmış bir metodoloji olmaktan çıkıp çok geniş kapsamda değerlendirilebilecek bir metodoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. YBM metodolojisi kapsamı içerisinde disiplinlerarası çalışma, proje yaşam döngüsü, entegre proje teslimi ve nD çoklu boyutları gibi çeşitli kavramları barındırarak çok çeşitli alanlar ile kullanılması sağlanmaktadır. YBM metodolojisinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte mimarlık eğitiminin de bu metodolojiye göre benimsemesi kaçınılmaz olmuştur. Ancak YBM metodolojisi temellerini dayandırdığı işbirliği ve iletişim kavramları ile birlikte önceki metodolojilerden farklı olarak ortaya çıkmıştır. Bu durum mimarlık eğitim müfredatlarında YBM metodolojisi için köklü değişikliklerin yapılmasına neden olmaktadır. Bu tez çalışması YBM metodolojisine dair eğitim yaklaşımlarının mimarlık eğitim müfredatlarına nasıl katılabileceğine dair bir eğitim modeli önerisinde bulunmayı hedeflemektedir. Geliştirilecek yeni eğitim modeli, T-tipi eğitim anlayışı ile gerçekleştirilecek olup YBM metodolojisinin disiplinlerarası çalışma ortamlarının mimarlık okullarında sağlanarak mimarlık eğitimine katılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Computer science, which has developed alongside technological developments, has gone through changes and developments in many areas. These changes and developments have become inevitable for new technologies and new methodologies in various fields such as art, science and sports. The developments in the field of architecture has led to the emergence of new methodologies. In the same peroid, with the briskly increasing interdisciplinary tendency to work in the field of architecture, the development of technological changes has provided the foundations for a new methodology. The new methodology that emerged in the field of architecture was“Building Information Modeling (BIM)”. Although the foundations of the BIM methodology are based on technological infrastructures, it is formed on the concepts of cooperation and communication as a thinking infrastructure.Thereupon, the BIM methodology is not just a methodology that has emerged with a technological infrastructure, but a methodology that can be evaluated in a very broad scope. Within the scope of BIM methodology, various concepts such as interdisciplinary work, project life cycle, integrated project delivery and nD multiple dimensions are used in a wide variety of fields. With the progression and widespread use of BIM methodology, it has become inescapable for architectural education to adapt correspondingly to this methodology. However, BIM methodology has emerged in a distinctive way as of previous methodologies with the concepts of cooperation and communication on which it is based. This situation causes radical changes to be made for the BIM methodology in architectural education curricula. This thesis study aims to propose an educational model on how educational approaches to BIM methodology can be incorporated into architectural education curricula. The new education model to be developed will be attained with the T-type education approach, and it is planned to include the BIM methodology in architectural education by providing interdisciplinary working environments in architecture schools.