Fitness merkezlerinde egzersiz yapan bireylere sunulan hizmetlerin memnuniyet durumlarının incelenmesi (Doğu Anadolu örneği)
Investigation of the satisfactions of the services provided to the individuals exercising at the fitness centers (East Anatolian example)
- Tez No: 647467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL SARĞIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan (Van, Erzurum, Siirt, Bitlis, Muş ve Hakkari) illerindeki Fitness salonlarını kullanan bireylerin, salonların memnuniyeti ile ilgili görüşlerini belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 1514 kişi katılmıştır. Araştırmada Uçan (2007) tarafından geliştirilen Spor-fitness Merkezleri Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeğikullanılmıştır. Veriler Veriler SPSS 15.0 istatistik paket programı ile Mann-Whitney-U testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the opinions of the individuals using the fitness centers in the provinces of the Eastern Anatolia Region (Van, Erzurum, Siirt, Bitlis, Muş and Hakkari) about the satisfaction of the halls. General survey model was used in the research. 1514 people participated in the research. In the study, the Sport-fitness Centers Perceived Service Quality Scale developed by Uçan (2007) was used. The data were analyzed with SPSS 15.0 statistical software using Mann-Whitney-U test. It was found that there was a significant difference between the quality of interaction with gender groups, physical environment quality, program quality, ambient conditions quality and sub-dimensions of scale.