Simüle yetişkin kardiyopulmoner bypass modelinde roller ve santrifugal pompa kullanımına göre hemofiltre kaynaklı debi kayıplarının değerlendirilmesi
Assessment of flow lost during hemofiltration in simulated adult cardiopulmonary bypass model according to the use of roller and centrifugal pumps
  1. Tez No: 647470
  2. Yazar: ÖZLEM COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL FATİH AŞGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kardiyopulmoner bypassta (KPB), kalp-akciğer makinesi (KAM) ve bileşenleri kalp ve akciğerlerin görevini üstlenmektedir. KAM ile pulsatil perfüzyon (PP) veya non-pulsatil perfüzyon (NP) sağlanabilir. KAM ve bileşenleri KPB'de hastanın yaşamsal değerleri açısından oldukça önem taşımaktadır. KPB sürecinde birçok parametre perfüzyonist tarafından izlenmektedir ve parametrelerdeki en küçük değişiklik çok büyük önem arz etmektedir. KAM'ın ana pompa başlığıyla pompalanan kan miktarı, KAM'da bulunan hatların çapı ve ana pompa dönüş hızı hesaplanarak monitörize edilmektedir. Bununla birlikte KAM'a ilave edilen diğer sistemlerin şant akışının bu formülde yeri bulunmamaktadır. Debi kayıplarının belirlenmesiyle, akım miktarı ayarlanabilir. Debi kayıpları göz ardı edilirse hipoperfüzyon ve çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir. KPB süresince plazma proteinlerinin korunması, serum potasyum seviyesinin düzenlenmesi, işleme bağlı inflamatuar mediyatörlerin azaltılması amacıyla hemofiltrasyon uygulanmaktadır. Çalışmamızda ise KPB sırasında manifold kapalı olarak gerçekleştirilen in vitro analiz ile NP akımda roller ve santrifugal pompa kullanıldığında sabit akımda, farklı basınçlarda KAM'a eklenen hemofiltre kaynaklı debi kayıpları ölçülmüştür. KPB devresine hemofiltre eklendiğinde roller pompada hemofiltreye olan şant akışı santrifugal pompaya göre daha fazladır. Bunun yanında her iki tip pompada da pompanın karşılaştığı sistemik hat basıncı arttıkça hemofiltreye olan şant akışında artış gözlenmektedir. Ek olarak santrifugal pompa kullanıldığında basınç arttığında pompanın dönüş hızını değiştirmediği fakat akım hızını azalttığı belirlenmiştir. Bunun sonucunda KPB devresinde hemofiltre kullanılıyorsa iki tip pompa başlığında da, debi kayıplarının değerlendirilerek, debi kayıplarına göre pompa dönüş hızlarının arttırılmasıyla, yeterli perfüzyonun sağlanabildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In cardiopulmonary bypass (CPB), the heart-lung machine (HLM) and its components take the role of the heart and lungs. Pulsatile perfusion (PP) or nonpulsatile perfusion (NP) can be provided with HLM. HLM and its components are very important for the vital values of the patient in CPB. In the CPB process, many parameters are monitored by the perfusionist and the smallest variation in the parameters is of great importance. The amount of blood pumped with the main pump head of the HLM, the diameter of the lines in the HLM and the main pump rotation rate are calculated and monitored. However, the shunt flow of other systems added to HLM has no place in this formula. To determine flow losses, the amount of current can adjusted. If flow losses are ignored, hypoperfusion and various complications can occur. During CPB, hemofiltration is applied to control of plasma proteins, regulation of serum potassium level, and reduction of inflammatory mediators associated with the procedure. In our study, the flow losses due to hemofilters added to the HLM at different pressures and at constant flow were measured using roles and centrifugal pumps with in vitro analysis performed with the manifold closed during CPB and in NP flow. When hemofilter is added to the CPB circuit, the shunt flow to the hemofilter is higher in the roller pump compared to the centrifugal pump. Moreover, as the sistemic line pressure faced by the pump increases in both types of pumps, an increase in the shunt flow to the hemofilter is observed. In addition, when the centrifugal pump is used, it is determined that when the pressure increases, the pump does not change the rotation speed but decreases the flow rate. As a result, if hemofilter is used in the CPB circuit, it has been determined that by evaluating the flow losses in both types of pumps, by increasing the pump rotation speeds according to the flow losses, sufficient perfusion can be achieved.