Semptomatik geri dönüşümsüz pulpitisli daimi molar dişlerde koronal amputasyon tedavisinin klinik ve radyolojik olarak başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical and radiographic success of coronal pulpotomy treatment in permanent molar teeth with symptomatic irreversible pulpitis
  1. Tez No: 647483
  2. Yazar: SEDA ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ENES ODABAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada; geri dönüşümsüz pulpitise sahip kök ucu açık ve kapalı daimi molar dişlerde, mineral trioksit agregat (MTA) kullanılarak uygulanan koronal amputasyonunun klinik ve radyolojik başarısı değerlendirilmiştir. Yaşları 6-14 arasında olan 48 çocuk hastanın semptomatik geri dönüşümsüz pulpitisli 50 daimi molar dişi; 25 tanesi kök ucu açık, 25 tanesi de kök ucu kapalı olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tüm dişlere MTA ile koronal amputasyon tedavisi uygulanmıştır. Takip eden klinik ve radyolojik kontroller tedaviden 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay sonrasında yapılmıştır. Hastaların tedavi öncesi ve tedaviden 2 gün sonraki ağrı değerleri kaydedilmiştir. Periapikal radyolusensi olan dişlerde hem tedavi öncesinde hem de takiplerde lezyonu skorlamak için periapikal indeks (PAI) kullanılmıştır. Bir yıllık takip sonunda klinik ve radyolojik başarı oranları %98 olarak bulunmuştur. Kök ucu açık dişlerde klinik ve radyolojik başarı oranı %100 olarak hesaplanırken, kök ucu kapalı dişlerde bu oran %96 olarak bulunmuştur. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir(p>0,05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre, semptomatik geri dönüşümsüz pulpitisli daimi molar dişlerde koronal amputasyon tedavisinin klinik ve radyolojik başarı oranlarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca kök ucu açık ve kapalı dişlerde de başarı oranları benzerdir. Geri dönüşümsüz pulpitise sahip daimi molar dişler koronal amputasyon ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, clinical and radiographic success of coronal pulpotomy performed using mineral trioxide aggregate (MTA) were evaluated in matur and immature permanent molar teeth with irreversible pulpitis. Fifty permanent molar teeth with symptomatic irreversible pulpitis in 48 children aged 6-14 years; divided into two groups, 25 of immature and 25 of mature teeth. All teeth were treated with coronal pulpotomy using MTA. Clinical and radiographic follow-ups were performed at 3, 6, 9, 12 months after treatment. Pain scores of patients were recorded before and 2 days after treatment. Periapical index (PAI) was used in the teeth with periapical radiolucency to score the lesion both before treatment and during follow-up periods. At the end of one year follow-up, clinical and radiographic success rates were 98%. Clinical and radiographic success rates were 100% in the immature group and 96% in the mature group. No statistically significant difference was found between two groups (p>0,05). According to the results of this study, high clinical and radiographic success rates of coronal pulpotomy were observed in permanent molar teeth with symptomatic irreversible pulpitis. In addition, the success rates of mature and immature teeth are similar. Permanent molar teeth with irreversible pulpitis can be treated successfully by coronal pulpotomy.