Yoğun bakım hemşirelerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between critical thinking disposition and job satisfaction among critical care nurses
- Tez No: 647484
- Danışmanlar: DOÇ. ESRA UĞUR, DR. ELİF ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin eleştirel düşünme eğilimleri ile iş doyumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yetişkin, pediyatrik, yenidoğan, kalp-damar cerrahi ve koroner yoğun bakım birimlerinde çalışan hemşire ve hemşire kadrosundaki diğer sağlık personelleri oluşturmuştur. Araştırmanın verileri sosyo-demografik anket formu, Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği ve Hemşire İş Doyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi; Statistical Package for Social Sciences (SPSS) paket programında, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklemlerde t testi, Pearson korelasyon analizi ve post-hoc testlerden Scheffe testi ile yapılmıştır. Araştırma bulgularında katılımcıların eleştirel düşünme eğilimleri“yüksek”düzeyde, iş doyumları“orta”düzeyde bulunmuştur. Yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, meslekten geçirilen süre, çalışma şartları v.b. değişkenler ile eleştirel düşünme eğilimleri ve iş doyumları arasında farklı boyut ve düzeylerde ilişki saptanmıştır. Araştırma sonucunda yoğun bakım hemşirelerinin eleştirel düşünme eğilimleri yükseldikçe iş doyum düzeylerinin de yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has done to examine the relationship between critical thinking disposition and job satisfaction among critical care nurses. The research's data was in (adult, pediatric, newborn, cardiovascular surgery, coronary) critical care units among nurses and other healthcare personnel serving as nurses who working in Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi. The data of the research was gathered by using sociodemograpfic survey form, Marmara Critical Thinking Dispositions Scale, and Nurse Job Satisfaction Scale. The analyse of the research data has done by using Statistical Package for Social Sciences (SPSS), one-way ANOVA, t test for independent samples, Pearson Correlation Analysis and Scheffe test from Post-hoc tests. The critical thinking level of attendies has been found as high, job satisfaction has been found as moderate on the research findings. The relationship has been defined on different level and extent between variables such as age, gender, marital status, education level, work duration, work environment etc. and critical thinking disposition and job satisfaction. It was determined as a result of the research that increasing critical thinking disposition of critical care nurses also increase their job satisfaction.