Maksimal yüklenme sonrası içilen sütün toparlanma sonu total oksidan ve total antioksidan düzeyine etkisi
The effect of drinking milk after maximal loading on total oxidant and total antioxidant values at the end of recovery
  1. Tez No: 647489
  2. Yazar: BÜŞRA ERKARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araĢtırma maksimal yüklenme sonrası içilen sütün toparlanma sonrasında total antioksidan ve total antioksidan değerlere etkisinin olup olmadığını belirlenmesi amacıyla yapılmıĢtır. AraĢtırmaya antrenmanlı 10 sporcu gönüllü olarak katılmıĢtır. Sporculara 3 kez koĢu bandında birer hafta arayla maksimal test uygulanmıĢtır. Egzersiz testine 8 km/s baĢlanmıĢ, 3dk'da bir hız 1km/s artırılarak sporcular testi bırakana kadar sürdürülmüĢtür. Ġlk hafta ölçümde sporcuların koĢu bandı testi öncesinde boy, vücut ağırlığı, yaĢ değerleri kaydedilmiĢtir. Sporcuların total antioksidan kapasite (TAS) ve total oksidan kapasite (TOS) değerlerinin belirlenmesi amacıyla egzersiz öncesi, egzersiz sonrası ve toparlanma sonrası venöz kan örnekleri alınmıĢtır. Egzersiz öncesinden toparlanma sonuna kadar kalp atım hızları polar telemetrik sistemle takip edilmiĢtir. Egzersiz öncesi, egzersiz sırasında, egzersiz sonrası kan laktat değerlerine bakılmıĢtır. Ġkinci hafta ölçümünde sporculara egzersizden hemen sonra 500 ml az yağlı süt içirilmiĢtir. Sporcuların egzersiz sonrası ve toparlanma sonu venöz kan örnekleri alınmıĢtır. Kalp atım hızları yakın takip edilmiĢ ve kan laktat değerleri egzersiz öncesi, egzersiz sırasında ve egzersiz sonrası Ģeklinde ölçülmüĢtür. Üçüncü hafta ölçümünde ise sporculara egzersizden hemen sonra 500 ml ballı süt içirilmiĢ ve aynı uygulama tekrar edilmiĢtir. 3 hafta boyunca sporcuların egzersizden sonraki toparlanma süreci takip edilmiĢtir. ÇalıĢma sonucunda, tüketici bir egzersizde her üç ölçümde de kan laktat ve kalp atım hızı anlamlı yükselmiĢtir. Süt içiminden sonra kalp atım hızı toparlanma süresi sonunda daha düĢük belirlendi. Ancak bu kan laktat ve toparlanma süresine yansımadı. Bu sonuçlarla maksimal egzersizden hemen sonra tüketilen süt ve ballı sütün hem total oksidan hem de total antioksidan düzeyine etkisi olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine whether the milk consumed after maximal loading has an effect on total antioxidant and total antioxidant values after recovery. 10 athletes were volunteered to participate into study. The maximal test protocole was applied 3 times on treadmill one week apart to athletes. Exercise test protocole was initiated with 8 km/s pace on the beginning while the it was increased 1 km/s more after every 3 minute until the athletes quited the test. Prior to testing, some demographical measurements were conducted on athletes regarding height, weight and age. Venous blood samples were taken before exercise, after exercise and after recovery to determine the total antioxidant capacity (TAS) and total oxidant capacity (TOS) values of the athletes. Heart rate was monitored by polar telemetric system from pre-exercise to the end of recovery. Blood lactat levels were measured pre-exercise, post-exercise and after recovery. Athletes were instructed to drink 500 ml light milk at the second week of testing. Venous blood samples were taken post exervise and after recovery. Heart rates were closely monitored and blood lactate values were measured pre, during, and post-exercise. In the third week measurement, 500 ml of milk with honey mix was given to the athletes immediately after the exercise and the same procedure was followed. Athletes recovery speed after the exervise was monitored for three weeks. As a result of this study, blood lactate and heart rate increased significantly in all three measurements in a exhausting exercise. After drinking the milk, heart rate was found to be lower after the recovery process. However this result did not lead to any influence on blood lactat levels and recover speed. As consclusion, it can be argued that milk or honey milk mix consumed right after the maximal exercise did not lead to any changes on both total oxidant and total antioxidant levels.