Çelik endüstri yapılarının yangın güvenliği
Fire safety in industrial structure
  1. Tez No: 647515
  2. Yazar: NİSANUR IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN DOĞRAMACI AKSOYLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde üstün mekanik özellikleri ekonomik, güvenilir, hafif, yapım süresinin kısalığı ve yeniden kullanılabilen bir malzemeden oluşması nedeniyle çelik yapıların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Ancak son yıllarda meydana gelen yangınlar çelik yapılarda istenmeyen büyük hasarlara neden olmuştur. Çelik yapılarda can güvenliği açısından önemli bir tehdit oluşturan yangın kaynaklı hasarları az seviyeye indirmek için çeşitli önlemlerin alınması gerekir. Bu çalışmada çelik yapıların yangına karşı dayanıklıları belirlenmiş ve yangın güvenlik performansları incelenmiştir. Bu amaçla ülkemizdeki çelik yapı stoğunun büyük bir kısmını oluşturan endüstriyel çelik yapı sistemleri dikkate alınmıştır. Çalışmada öncelikle mevcut bir çelik endüstri yapısının yapısal elemanları için tasarım kriterleri belirlenmiş ve yangına karşı yapısal tasarımları Avrupa Standartları (Eurocode) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Daha sonra yapıların yangın güvenlik performansları pasif koruma yangın güvenlik yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Endüstri yapısının yapısal elemanların yangın performansları korumasız çelik eleman ve kutu, sprey kaplamalı korumalı çelik eleman olarak incelenmiştir. Çalışmada koruma malzemesi olarak incelenen kutu kaplama pasif koruma yönteminde 5mm, 10mm ve 20mm kalınlığında alçıpanel kaplamalar ve 10 mm kalınlıklı mineral lifli sprey kaplama dikkate alınmıştır. Çalışmanın sonucunda farklı pasif koruma malzemelerinin yapısal elemanlarının yangın dayanımlarına olan etkileri karşılaştırılarak en ideal çözüm yöntemi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The constructional usage of steel has been widespread due to its extraordinary mechanical features, the shortage time of the production, being economical, reliable, light and recyclable. However, that being said, in recent years the damage to the steel constructions caused by the fire has been quite extensive. Therefore some precautions had to be put in place to prevent the extreme damage caused by the fire. In this practice, the endurance and the safety of the steel has been examined towards the fire. For this study the industrial steel structure have been used which covers most of the stocks in our country as an example. The first step in the practice was to specify the design criteria for available industrial structural element and the structural design to prevent fore has been verified using Eurocode as standard. Following this, fire safety performances for these structures have been evaluated using passive safety protection methods. The performances of the structural material which belongs to the industrial structure have been examined as non protected steel material, box and spray covered steel material in this investigation. The box covering has been taken into consideration as 5 mm 10 mm and 20 mm with thickness and gypsum board coverings and mineral fiber spray coverings with 10 mmm thickness. At the end of the practice the ideal solution has been concluded by cross-examining different passive fire protection materials endurance to the fire.