Antrenmanlı bisikletçilerde yüksek yoğunluklu interval antrenmanın aerobik ve anaerobik kapasiteye etkisi
The effect of high intensity interval training on aerobic and anaerobic capacity in trained-cyclists
- Tez No: 647529
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLŞAH ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek yoğunluklu interval antrenmanın (YYIA) antrenmanlı bisikletçilerde aerobik ve anaerobik kapasite üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya 15-20 yaş arası onsekiz bisikletçi (n =7 kadın, n =11 erkek) dahil edilmiştir (yaş ort: 17,50±1,75 yıl, boy ort: 173,22±5,54 cm, vücut ağırlığı: 63,38 kg±8,36 kg ve BMI ort: 20,95± 2,65 kg/m2). Bisikletçiler yüksek yoğunluklu interval antrenman grubu (GYYIA) ve kontrol (GKON) olarak ikiye ayrılmıştır. GYYIA (n = 9, üç kadın) bisiklet antrenmanına ek olarak altı hafta, haftada 3 gün yüksek yoğunluklu interval antrenmana (YYIA) dahil edilmiştir. GKON (n = 9, iki kadın) sadece kendi düzenli bisiklet antrenmanlarına devam etmiştir. Bisikletçiler bu dönemde yarışmalara katılmamıştır. Tüm sporculara boy ölçümü, ağırlık ölçümü, beden kütle indeksi (BKİ) ve yorgunluk indeksi hesaplama, aerobik kapasite ölçümü ve anaerobik kapasite ölçümü başlangıçta ve antrenman sonunda uygulanmıştır. Verilerin normal dağılım değerlendirmesi için Shapiro-Wilk testi, varyansların eşitliğini değerlendirmek için Levene testi kullanılmıştır. Her bir değişken için gruplar (GYYIA ve GKON) arasındaki karşılaştırmalar Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiş, grup içi başlangıç ve antrenman sonrası değişkenlerin farkını analiz etmek için Wilcoxon testi kullanılmıştır. Yüksek yoğunluklu interval antrenmanın etki büyüklüğü Cohen formülü ile hesaplanmıştır. Sonuç olarak; antrenmandan önce GYYIA ile GKON arasında BKİ, %yağDKK, %yağBIA, VO2max, Güçzirve, Güçort, Güçmin ve yorgunluk indeksinde anlamlı fark bulunmamıştır (p0,05). Fakat, VO2max ve beden ağırlığında antrenman öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of high intensity interval training (HIIT) on aerobic and anaerobic capacity in trained-cyclists. Eighteen cyclists, aged between 15 and 20 year (n = 7 women; n =11 men,) were included to this study (age mean:17,50±1,75 yıl year, height mean: 173,22±5,54 cm, body weight: 63,38±8,36 kg and BMI mean: 20,95±2,65 kg/m2). The cyclists were divided two groups as high intensity interval training group (GHIIT) and control (GCON). GHIIT (n=9, three women) was included to high intensity interval training (HIIT) for six weeks as additionally their continuous cycling training. GCON (n=9, two women) was included continuous cycling training. Cyclists did not participate in the competitions during this period. The height, the weight measurement, body mass index and fatigue index calculation, the aerobic capacity measurement and the anaerobic capacity measurement were conducted to the participants at the baseline and after the training period. The Shapiro Wilk was used to verify normal data distribution and Levene's test was used for the equality of variances. The comparisons between the GHIIT and GCON for all variables were used to the mann whitney U and the wilcoxon test was used to analyze between baseline and post training period in the within GHIIT and GCON.The effect size of HIIT was calculated with Cohen formula. In conclusion; there was no statistically different in BMI, fat%skinfold fat%BIA, VO2max, powerpeak, powermean,powermin and FI between GHIIT and GCON at the baseline (p>0,05), there was a different in body weight between two groups (p0,05). However, there was a significant difference in body weight and VO2max between the baseline and post training period in GHIIT (p0,05).