Beden Eğitimi ve spor Öğretmenlerinin öğretim programlarına ilişkin farkındalıklarının ve programlardan yararlanma durumlarının incelenmesi: çankaya örneği
Investigation of awareness on the curriculum implemented by the physical education teachers and the situation teachers 'benefit from the curriculum: The Cankaya example
  1. Tez No: 647528
  2. Yazar: MEHMET MURAT ÖRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ALGÜN DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, Ankara ili Çankaya ilçesinde ortaöğretim kurumlarında görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin uyguladıkları öğretim programına ilişkin farkındalıkları ve öğretim programlarından yararlanma durumları incelenmiş, ayrıca öğretmenlerin öğretim programlarından yararlanma durumları ile değişime karşı tutumları arasında ilişki olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Tarama modeli olan bu araştırmada üç bölümden oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırma, Ankara ili Çankaya ilçesinde görev yapan 225 öğretmenle gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler olarak aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde tekniklerinin yanı sıra iki bağımsız grup arasındaki farkın belirlenmesi için bağımsız gruplarda t testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında farkın belirlenmesi için tek yölü varyans analizi ve farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için ise Tukey Testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin öğretim programından yararlanma durumları ile değişime karşı tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek için“Pearson Korelasyon Katsayısı”hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Awareness on the Curriculum Implemented by the Physical Education Teachers and the Situation Teachers 'Benefit from the Curriculum: The Cankaya Example In the present research, the awareness on the curriculum implemented by the physical education teachers working for secondary schools in the city of Ankara and the district of Cankaya, and the situation teachers 'benefit from the curriculum was examined. In addition, this research also investigated relationship between the situation teachers' benefit from the curriculum and their resistance to change. Survey method was used in the research and data was collected via an instrument consisting of three parts. The sample of the study consisted of 225 physical education teachers working in the Cankaya of Ankara. The analysis of the research data was done with defining statistical methods such as arithmetic averages, standard deviation and percentage techniques. Besides, a T test was used to determine the differences between two independent groups, a one-way analysis of variance test was used to determine the differences between more than two independent groups and a Tukey test to determine the source of these differences. the 'Pearson Correlation Coefficient' was also used to determine the relation between the teachers beneficialness from the curriculum and the teacher's attitudes towards the change.