Deniz suyunun tuzluluk, sıcaklık ve klorofil değişimlerinin uzaktan algılama teknikleri ile belirlenmesi, Akdeniz kıyı şeridi örneği
Determination of salinity, temperature and chlorophyll changes of seawater by remote sensing techniques: Mediterranean shoreline example
  1. Tez No: 647538
  2. Yazar: BEGENCH BEGMYRADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH PEKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, uzaktan algılama teknikleri kullanılarak 2009 yılı Nisan-Ekim ayları arası ve 2016 yılı Mart-Ekim ayları arasında Türkiye'nin Akdeniz kıyı şeridindeki Tatlısu boşalım alanlarındaki deniz suyunun tuzluluk, sıcaklık ve klorofil değişimlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Akdeniz kıyı şeridi 1.577 km uzunluğunda olup Türkiye'nin güneyinde yer almaktadır. Batı sınırı Köyceğiz'den başlayarak doğuda Basit Burnu'na kadar devam etmektedir. Çalışma alanı sınırlarını kapsayan Landsat-5 TM ve Landsat-8 OLI uydu görüntüleri temin edilmiştir. Uydu görüntüleri çalışma sınırlarına göre kesilmiştir ve sorunlar giderilerek gerekli görüntü zenginleştirme işlemleri yapılmıştır. Ön işlemleri yapıldıktan sonra tuzluluk, sıcaklık ve klorofil değişimleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, tuzluluk oranının yaz aylarında yüksek olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarında ise düşük olduğu gözlemlenmiştir. Sıcaklığında tuzluluk oranına paralellik gösterdiği tespit edilmiştir. Klorofil oranının ilkbahar ve yaz aylarında yüksek olduğu, sonbahar aylarında ise düşüşe geçtiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, remote sensing techniques using between April-October of 2009 and March and October of 2016, the salinity of the sea water in the freshwater discharge area in Turkey's Mediterranean coast, is intended to analyze the temperature and chlorophyll change. The Medaterranean coastlaine is 1,577 km long and is situated South of Turkey. The western border starts from Köyceğiz and continues to the Basit Cape in the east. Satellite images os Landsat-5 TM and Landsat-8 OLI covering the working limies and the necessary image enhancement operations were done by fixing the problems. After pretreament, salinity, temperature and chlorophyll changes were determined. As a result of the study, it was observed that the salinity rate was high in summer and low in spring and autumn. İt was observed that the chlorophyll rate was high in spring and summer, and it decreased in autmn.