Deniz akuakültür alanında (Ordu, Güney Karadeniz, Türkiye) ötrofikasyon riskinin araştırılması
Investigation of eutrophication risk in marine aquaculture area (Ordu, southern black sea, Türkiİye)
- Tez No: 986367
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Deniz Bilimleri, Biology, Environmental Engineering, Marine Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Güney Karadeniz kıyısındaki Ordu ili Perşembe ilçesi Vona Koyu'nda bulunan balık yetiştiriciliği tesislerinin olası çevresel etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deniz suyunun trofik yapısını ve ötrofikasyon riskini incelemek için kafeslerin çevresinden ve referans noktasından alınan su numunelerinde sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, tuzluluk, Secchi disk derinliği, amonyum azotu, nitrit azotu, nitrat azotu, toplam azot, toplam fosfor ve klorofil-a parametreleri standart yöntemlerle analiz edilmiştir. Analizler ötrofikasyona neden olan birincil üretimin en yüksek olduğu Mayıs ve Ağustos aylarında (2024 yılı) yapılmıştır. Elde edilen veriler Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği ekindeki“Karadeniz kıyı suları ötrofikasyon kriterleri”ile karşılaştırılarak su kalite sınıfı belirlenmiştir. Vona Koyu'ndaki ötrofikasyon riskinin belirlenmesinde“Denizlerde Faaliyet Gösteren Balık Çiftliklerinin Çevresel Yönetimi Yönetmeliği”nde yer alan TRIX indeksi (TI) kullanılmıştır. Trofik İndeks (TRIX) kıyı yüzey sularının trofik durumunun (ötrofikasyon) sınıflandırılmasında kullanılan bir skaladır. Bu indeksin hesaplanmasında besin tuzlarından toplam fosfor (TP) ve toplam inorganik azot (TIN), fitoplanktonik biyokütle kantitatif indikatörü olan klorofil-a (kl-a) ve fotosentez yoğunluğu göstergesi %O2 (doygun miktardan sapan mutlak oksijen yüzdesi) parametrelerini içeren logaritmik bir hesaplama metodu kullanılmıştır. Hesaplamalar sonucunda su ürünleri yetiştiriciliği yapılan Vona Koyu'nda ötrofikasyon riski azdır (4≤TI≤5) ve iyi su kalitesine sahiptir. Mevcut tesisler yetiştiriciliğe devam edebilir. Yerüstü su kaynaklarını korumak ve gelecek yıllarda olası su kalitesi sorunlarını ve ötrofikasyon riskini en az seviyeye indirmek için bu tür izleme çalışmalarının yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the possible environmental impacts of fish farming facilities located in Vona Bay, Perşembe district of Ordu province on the Southern Black Sea coast. In order to examine the trophic structure and eutrophication risk of sea water, temperature, pH, dissolved oxygen, oxygen saturation, salinity, Secchi disk depth, ammonium nitrogen, nitrite nitrogen, nitrate nitrogen, total nitrogen, total phosphorus and chlorophyll-a parameters were analyzed in water samples taken from the surroundings of the cages and the reference point using standard methods. The analyses were carried out in May and August (2024), when primary production causing eutrophication was at its highest. The obtained data were compared with the“Black Sea coastal water eutrophication criteria”in the annex of the Surface Water Quality Regulation to determine the water quality class. The TRIX index (TI) in the“Regulation on Environmental Management of Fish Farms Operating in the Sea”was used to determine the eutrophication risk in Vona Bay. Trophic Index (TRIX) is a scale used in the classification of the trophic status (eutrophication) of coastal surface waters. In the calculation of this index, a logarithmic calculation method was used, which includes the parameters of total phosphorus (TP) and total inorganic nitrogen (TIN) from nutrients, chlorophyll-a (kl-a) as a quantitative indicator of phytoplanktonic biomass, and O2% (absolute oxygen percentage deviating from saturation level) as a photosynthetic intensity indicator. As a result of the calculations, the risk of eutrophication in Vona Bay, where aquaculture is carried out, is low (4≤TI≤5) and has good water quality. Existing facilities can continue aquaculture. It is important to carry out such monitoring studies to protect surface water resources and to minimize possible water quality problems and eutrophication risk in the coming years.