Uzun ve kısa dönemli bazı örten çift sistemlerin ışık eğrisi analizleri
Light curve analysis of some long and short-period eclipsing binary stars
  1. Tez No: 647560
  2. Yazar: DAMLA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında Algol türü olarak sınıflandırılan CT Sct, V357 Cas, V509 Cyg ve W UMa türü olarak sınıflandırılan FI Lyn, V531 And, V1370 Tau, BD +42 765 uzun ve kısa dönemli örten çift sistemlerin ışık eğrileri elde edildi. Fotometrik gözlemler Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi'nde bulunan T35 Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Müyesseroğlu Teleskobu ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde bulunan T60 Teleskobu kullanılarak Bessel BVR filtrelerinde gerçekleştirilmiştir. Literatürde çalışması ihmal edilmiş bu Algol ve W UMa türü sistemlerin q-i taramaları yapılarak PHOEBE programı ile ışık eğrileri analiz edildi. Analiz sonucunda elde edilen parametreler ve literatürdeki teorik bazı yaklaşımlarla sistemlere ilişkin mutlak parametreler hesaplandı ve evrimsel durumları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, light curves of long and short period eclipsing binaries were obtained such as CT Sct, V357 Cas, V509 Cyg classified as Algol type and FI Lyn, V531 And, V1370 Tau, BD+42 765 classified as W UMa type systems. Photometric observations were carried out in Bessel BVR filters using the T35 Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Müyesseroğlu Telescope at the Ankara University Kreiken Observatory and the T60 Telescope at the TÜBİTAK National Observatory. The q – i grid-search and the light curve analysis of these neglected Algol and W UMa systems were performed using the PHOEBE code. With the help of the parameters obtained from the light curve analysis performed in this study as well as some theoretical approaches from the literature, we obtained the absolute parameters and investigate the evolutionary states of these systems.