Suskunluk sarmalı kuramı çerçevesinde Instagram uygulamasının kullanıcılar üzerinde etkisi
The effect of Instagram application on users within the framework of the silence spiral theory
  1. Tez No: 647582
  2. Yazar: YASEMİN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişen teknoloji insanlara; düşüncelerini, aktivitelerini paylaşacakları, paylaşımların esas olduğu bir medya sunmaktadır. Bu tezde dijital medya olarak adlandırılan bu sanal ortamın önemli dinamiklerinden birisi olan Instagram uygulaması aracının kullanıcılar ile ilişkileri suskunluk sarmalı kuramı çerçevesinde incelenmiştir. Suskunluk sarmalı bireylerin toplumdan dışlanma ve yadırganma korkusuyla düşüncelerini dile getirmemesi ya da ertelemesi olarak bilinmektedir. Günümüz iletişiminin neredeyse en büyük aracı olan dijital medya platformları, kullanıcılarını kendi dünyasına çekmeyi başarmıştır. Kişisel düşüncenin, başkalarının ne düşündüğüne bağlı olduğunu ele alan temel sosyo-psikolojik düşünceden kaynaklanan suskunluk sarmalının özellikle tek yönlü iletişimin olduğu kitle iletişim medyasıda oluştuğunun bilinmesi ile günümüz toplumlaşmasında da önemli bir rol oynar. Dijital medyada da bu sarmalın oluştuğu yapılan araştırma ile ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla araştırma yapılırken; günümüzde iletişimdeki etkisi çok büyük olan Instagram kullanıcılarının suskunluk sarmalı etkisinde, sanal hayatlarında gözetlendiklerinin bilincinde olup olmadıkları ve buna istinaden sanal hayatlarında kullanmış oldukları kimlikleri üzerine ne şekilde değişiklikler yaptıklarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu amaca istinaden dijital medyanın gözetimi yaygınlaştırması üzerine; bireylerin bu gözetim etkisi altında farklı kimlikler oluşturma durumu, gözetlendiğinin farkında olma durumları ile gözetim altında ne kadar özgür olabildikleri araştırılmıştır. Bu amaçla, araştırma gayeli örneklem yöntemine göre farklı popülasyonları içerisinde barındıran Ankara ilinde yurtlarda kalan kız ve erkek öğrenciler ile sınırlandırılmıştır. Öğrencilerin, Instagramda benliklerini sanal kimlikleriyle var ederken aynı zamanda yaratmış oldukları bu sanal dünyanın, bireylerin kendi kimlikleri ve diğer kullanıcılar ile ilişkilerini ne denli etkilediği yapılan literatür taraması ve anket veri toplama tekniği tarama araştırmasında kullanılarak ortaya konulmuştur. Yapılan ön araştırmada, internetin bireye kattığı baskı ve sınırlılıkların ortadan kalkması ile birlikte bireylerin daha özgür davrandıkları düşüncesinin aksine bireylerin sanal dünyada da baskı ve dışlanmanın olduğunu bilinerek davranışlarını kontrol altına aldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda da; ön araştırmada ulaşılan sonuçların doğruluk payının olduğu ve bireylerin Instagram hesaplarında gözetlendiklerini düşünerek hükümet, aile, akraba gibi etkenlerden dolayı kendilerini tam olarak yansıtamadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Instagram kullanmayı zorunlu hisseden bireylerin ise kendi isimlerinin dışında farklı isimlerde sahte hesaplar açarak daha özgür davranabildikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing technology offers people a media where they can share their thoughts and activities and where sharing is essential. One of the important dynamics of this virtual environment called social media, Instagram application tool, is examined within the framework of the reticence spiral theory of relationships with users. It is known that individuals with reticence spiral do not express or delay their thoughts for fear of being excluded from society or of being deluded. Social media platforms, which are almost the biggest tool of today's communication, have managed to draw their users into their own world. With the knowledge that the reticence spiral arising from the basic socio-psychological thought that personal thought depends on what others think occurs especially in traditional media where there is one-way communication occurs, this spiral also occurs in social media, which plays an important role in socialization today. Therefore, the research was aimed at revealing how Instagram users, whose impact on communication today is so great, behave in their virtual lives under the reticence spiral effect. For this purpose, it has been investigated how individuals can be free under surveillance by creating different identities under the influence of social media surveillance, by being aware that they are being monitored. For this purpose, the purpose of the research was restricted to male and female students staying in dormitories in Ankara, which are housed in different populations according to the sampling method. The extent to which this virtual world, which students have created on Instagram while creating their own virtual identity, affects individuals ' own identity and relationships with other users has been revealed in the literature survey and Survey survey research using data collection techniques. In the preliminary research, it was concluded that individuals control their behavior by knowing that there is oppression and exclusion in the virtual world, as opposed to the idea that individuals behave more freely with the elimination of the pressures and limitations that the internet adds to the individual. As a result of the study, it was concluded that the results reached in the preliminary survey had a fair share of accuracy and that individuals were not able to fully reflect themselves due to factors such as Government, family, and relatives considering that they were being observed on their Instagram accounts. It has been revealed that individuals who feel compelled to use Instagram can act more freely by opening fake accounts in different names other than their own.