The Effects of a violent culture on human beings in four of Edward Bond's plays: Saved, Early Morning Narrow Road to the Deep North and Lear
- Tez No: 7648
- Danışmanlar: PROF.DR. DENİZ BOZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Şiddet, bir başkasına kasıtlı olarak zarar verme veya bir şeyi kasıtlı olarak tahrip etme şeklinde tanım lanır. Salt beden değil, aynı zamanda ruh sağlığı da şid dete hedef olabilir. Şiddet konusunda psikolog, sosyolog ve antropo loglar görüş ayrılığı içindedirler. Bu konudaki en eski görüş, şiddetin insanda doğuştan varolan bir istek oldu ğunu, açlık, susuzluk veya cinsel istek gibi doyurulması gerektiğini ve insanın bu istekten hiç bir şekilde kurtu lamayacağını savunurken, çağdaş psikolog ve sosyologlar tahrip etme eyleminin insana sonradan toplum tarafından öğretildiği görüşünde birleşirler. Bu ikinci görüşün taraftarları, işsizlik, evsiz lik, ırkçılık, politik baskı, alkol ve uyuşturucu madde gibi olumsuz etkenlere dikkat çekerek, kötü sosyal, eko nomik ve hatta politik koşulların insanda tahrip etme duyguları uyandırdığını savunurlar. Ayrıca, modern toplum da, insanın diğer insanlarla olan ilişkilerinin yüzeysel liği, insanın toplumdan soyutlanması ve yalnızlığa itil mesi, ihtiyacı olan sevgiyi bulamaması ve basın, televiz yon gibi kitle iletişim araçlarında çok sık yer alan Öl dürme, yağmalama, adam kaçırma, suikast, ırza geçme, sa-Ill vaş ve işkence görüntülerinin insanı şiddet olaylarını kanıksamaya itmesi» tahrip etme eylemini kamçılayan önem li etkenler arasında gösterilmektedir» Tanınmış çağdaş İngiliz oyun yazarlarından olan Edward Bond (1934- ), oyunlarında şiddetin toplumsal, sosyal ve politik nedenlerini araştırmakta, şiddet olay larının en aza indirilerek daha iyi bir toplum düzeni sağ lanması için tiyatroyu araç olarak kullanmaktadır. Oyunlarında şiddet sahnelerinin çokluğu nedeniy le uzun süre tiyatro adamlarının olumsuz eleştirilerine hedef olan Bond, bugüne değin yirmi tiyatro oyunu yazmış tır. Bu oyunların en önemlileri, The Pope's Wedding (1962) (Papa'nm Düğünü), Saved (1965) (Kurtarılmış), Early Eforning (1968) (Sabahın Erken Saatleri), Narrow Road to the Deep North (1968) (Ku2eyin Derinliklerine Yolculuk), Lear (1971) (Lear), The Sea (19 73) (Deniz), Bingo (1973) (Oyun), The Fool (1975) (Budala), The Woman (1978) (Kadın), Summer' dan (1982) (Yaz) oluşmaktadır, Bondr oyunlarında insanın çevresiyle olan iliş kisini ve çevrenin onu nasıl yozlaştırdığını, vahşileştir- diğini, kısaca, toplumun insan üzerindeki yıkıcı etkileri.- ni ele alır, İnsan doğduğu zaman masumdur, iyidir, fakat içine girdiği yoz kültür ve ağır sosyo-ekonomik şartlar onu kötüleştirir ve şiddete iter.XV Bond1 un oyunlarında, genellikle kişilerle top lum arasındaki uyumsuzluk, kişilerin toplumun ağır sos yal, ekonomik ve politik baskılarına dayanamamalanndan dolayı intihar veya ruhsal çöküntüyle noktalanır, örne ğin, The Fool1 da Clare, The Sea' de Hatch ve Narrow Road to the Deep North da Georgina bu baskılara dayanamayarak ruhsal çöküntüye itilirken, aynı oyunda Kiro intiharı se çer. Ancak Bond toplumun geleceği konusunda karamsar değildir. Oyunlarında/ içinde yaşadığı yozluktan kurtul mak için çaba gösteren bir karakter daima vardır ve ge rektiğinde bu yolda hayatını kaybetmekten çekinmez. Bu-, aynı zamanda Bond' un önerdiği bir çözümdür. însan, çev resinde tanık olduğu herhangi bir yozluk karşısında ka yıtsız kalmamalı f onu yoketmek için şiddete başvurmadan akli/ sağduyusu, mantığı ve sevgisiyle savaşmali/ gere kirse ölmelidir.
Özet (Çeviri)
There are two approaches to violence in human beings. The biological approach to the study of violence assumes that there is some internal, genetically determined basis for such behaviour, that is* violence is innate. However, modern scientists agree upon the fact that there are some external determinants of violence in human beings, such as living under harsh socio-economic conditions, usage of drugs and the presentation of too much violence through mass media. Besides, lack of love, loss of faith in spiritual values, alienation and loneliness in modern society are some of the factors that breed violence. Edward Bond (1934- ) is one of the well-known twentieth-century English dramatists who in his plays, deals with the socio-economic and political causes of violence in human beings. Furthermore, he uses theatre as a weapon to have a better society. However, Bond is severely criticized by the critics and blamed of practising violence on the stage because of the violent scenes in his plays. In spite of these harsh criticisims Bond wrote twenty stage plays between 1962 and 1982. The most important plays by Bond are as follows: The Pope's Wedding (1962), Saved (1965)vi Early Morning (1968), Narrow Road to the Deep North(1968) Lear (1971), The Sea (1973), Bingo (1973), The Fool (1975), The Woman (1978), Summer (1982). Bond presents man in his social environment and writes about the effects of a violent social environment upon the human spirit. In all of his plays, there is a conflict between individual human nature and social culture. As a result of this conflict, most of his characters go mad or commit suicide, such as Clare in The Fool, Hatch in The Sea and Kiro in Narrow Road to the Deep North. In other words, in Bond's plays, man is presented as the victim of a violent culture. Bond not only deals with the slaughter of innocents in society but also with ones who slaughter the innocents. He deals with the causes of their violence, such as a violent subculture, lack of love and comttunication in modern society. In his political plays» such as Early Morning,.Narrow Road to the Deep North and Lear^Bond maintains that when personal freedom is frustrated by external authority it takes an ugly and violent course and leads people to rebel against it, and the result is more violence.VI 1 In all of his plays, Bond is concerned with depicting a world in which the absence of love and compassion have bred a callousness so complete that horror is accepted as a normality t However, there is always hope in his plays as there is always a character who struggles against corruption in society and who is ready to sacrifice himself for a better society.