Particle induced x-ray emission-pixe technique and trace element analysis of Susurluk river
  1. Tez No: 9913
  2. Yazar: GÜNSELİ AYŞE İNHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. K. RIDVAN TOKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
vıı Özet Bu çalışmada Parçacık Uyarılması ile X-ışnıımı elde edilerek yapılan element tayini tekniğinin geniş bir tanıtımı yapılmıştır. Susurluk Nehrinin analizi sonucu ondokuz element tespit edilmiştir: K, Ca, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Ga, As, Br, Rb, Sr, Zr, Ba, Pb. Nehir eser element açısından temiz ve dengeli bir dağılım göstermiştir. Erimemiş parçacıklar arasında yüksek korelasyon katsayıları bulunmuştur, ki bu da elementlerin katı maddelerce adsorblandığını göstermektedir. Elementin nehir yatağındaki konsantrasyonu (sediman konsantrasyonu) ile debinin çarpımı şeklinde tanımlanan yeni bir değişken ile toplam akışkan madde (erimiş ve erimemiş toplamı) arasında bir bağlantı kurulmuş ve Ti, Cr, Mn, Fe, Ni, As, Pb elementleri için gösterilmiştir. Toplam akışkan madde debi-sediman çarpımı ile düzgün bir değişim göstermektedir. Bu bağlantı beklenmedik element kaynaklarının saptanmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI Abstract In this work, PIXE technique was introduced and discussed extensively. Trace element analysis of the Susurluk River was carried out by PIXE. The following 19 elements were detected: K, Ca, Ti, V, Cr, Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Ga, As, Br, Rb, Sr, Zr, Ba, Pb. The river was found to be virtually unpolluted and uniform with respect to trace element concentration. High correlation factors were found among the elements on the suspended phase indicating adsorbance on particulate matter. A new function of the total flux (sum of soluble and insoluble concentrations) with respect to the product of sediment concentration and discharge has been defined and shown for the elements Ti, Cr, Mn, Fe, Ni, As, Pb. The total flux of the elements varied smoothly with the product sediment-discharge and was thus used to spot unexpected sources of trace elements.