II. Dünya Savaşı Dönemi'nde Türkiye'nin uyguladığı iktisadî politikanın ulusal basındaki yankıları (Uygulamalar-tartışmalar)
Reflections of Turkey's fiscal policies on national press in the Second World War Era (Practices-discussions)
- Tez No: 647605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY ÖZKAYA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, uzun ve yorucu bir mücadelenin ardından 29 Ekim 1923'de kurulduktan sonra, genel politikalarından birinin“barış”olduğu görülmektedir. İkinci Dünya Savaşı başladıktan sonra Türkiye'nin aldığı pozisyon“savaş dışı kalmak”olmuş, ancak bu politika gerçekleştirilirken birçok problemle mücadele edilmek zorunda kalınmıştır. Atatürk'ün“yurtta sulh cihanda sulh”düsturuyla hareket eden CHP hükümeti, savaş dışı kalmak yolunda mücadele ederken aynı zamanda ülke içindeki iktisadi sorunlarla da meşgul olmuştur. İhracat-ithalat dengesinin bozulması; birçok ürün ve maddenin az bulunuyor olmasına, enflasyonun yükselmesine, karaborsacılık, ihtikâr, stokçuluk gibi faaliyetlere sebep olmuştur.1939-1945 yılları arasında bu problemleri çözebilmek adına Mili Korunma Kanunu, Varlık Vergisi Kanunu, Toprak Mahsulleri Vergisi Kanunu gibi politikalar güdülmüş; aynı zamanda toprak üzerinde de reform denemeleri gerçekleşmiştir. Bu çalışmada bu dönemin iktisadi yapısı ve ekonomik politikaları çeşitli akademik literatürlerden desteklenerek incelenmiş ve dönemin ulusal basınına nasıl yansıdığı ele alınmıştır. Bu süreçteki ekonomik politikaların gazeteler açısından değerlendiriliş biçimi irdelenmiş, kimi basın- yayın organlarının hükümetin yanında yer almasına karşın bir kısmının ise eleştirel bir tutum takındığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It can observedthat on of general policies of the Republic of Turkey was“peace”after the country was founded in October 29, 1923, a lengthy and strenuous struggle. Turkey's attitude was to“stay out of the war”in the Second World War, but the realization of this policy required overcoming numerous problems. The CHP (Republican People's Party) goverment, acting in accordance with Atatürk's“peace at home, peace in the World”motto, was busy managing the financial probems in the country while trying tos tay out of the war. The disruption of the balance of trade caused problems such as; the shortage of numerous products and material , hyperinflation, black-marketeering, profiteering and engrossing. Between the years of 1939 and 1945, the National Security Law, The Wealth Tax Law, the Agricultural Products Tax Law and land reform efforts were enacted in order to solve the aforementioned problems. This study analyzes the financial structure and policies of the period in the light of various academic literature and researches the national media response. The views of the period newspapers on the financial policies were examined and it was observed that while various media organizations agreed with the goverment, some of the media organizations were critical of the goverment.