Comparison of high cultural capital and low cultural capital pictorial household artwork consumers in the upper middle class in Ankara
Ankara'daki üst orta sınıfın yüksek kültürel sermaye ve düşük kültürel sermayeye sahip eve ait resimsel sanat ürünleri tüketicilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 647607
  2. Yazar: DENİZ DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNEGÜL KARABABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara / Türkiye'deki üst orta sınıftaki yüksek kültür sermayeli ve düşük kültürel sermayeli tüketiciler arasında eve ait resimsel sanat ürünleri tüketiminden çıkarılan anlamların farklılıklarını anlamaktır. Bu çalışmada Pierre Bourdieu'nun ayrım teorisini tüketicilerin eve ait resimsel sanat ürünleri beğenileri üzerinden sosyal statülerini anlamak için kullandım. Postmodern dönemde, nesneleşmiş kültür sermaye olarak yüksek sanatların, Ankara/Türkiye'deki üst orta sınıf sanat eseri tüketicileri arasında statü göstergesi olarak önemini yitirip yitirmediğini anlamaya çalıştım. Katılımcı olmayan gözlem, derinlemesine görüşme, kendi kendine ortaya çıkarma ve ikincil veri toplama gibi nitel araştırma yöntemlerini kullandım. Bulgular, katılımcıların estetik yargılarının kültürel sermayelerine göre farklılık gösterdiğini ortaya koydu. Bu nedenle, sanat eseri tüketicilerinin bazı sosyal grupları için, yüksek sanatlar hâlâ nesneleşmiş kültürel sermayeyi ifade etmektedir. Düşük kültürel sermayeli sanat eseri tüketicileri güzelliğe, görsel içeriğe ve sanat eserine olan duygusal tepkilerine değer verirken, yüksek kültür sermayeli sanat eseri tüketicileri, sanat eserlerinin sanatsal niteliklerine ve sanat eserlerinin sağladığı entelektüel sorgulamaya odaklanır. Düşük kültürel sermayeli sanat eseri tüketicilerinin estetik vizyonu, kültürel sermaye gerektirmeyen popüler estetik vizyonla paraleldir. Oysa yüksek kültürel sermayeli sanat eseri tüketicileri, yüksek sanatlara hem modernist hem de postmodernist estetik yaklaşımlar geliştirir. Popüler estetik vizyonların aksine, modernist ve postmodernist estetik yaklaşımların gelişimi kültürel sermaye gerektirir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to understand the differences of the meanings inferred through pictorial household artwork consumption between high cultural capital and low cultural capital consumers in the upper middle class in Ankara/Turkey. I utilized Pierre Bourdieu's theory of distinction to explain the social status of the consumers depending on their tastes in pictorial household artworks. I tried to understand whether, in the postmodern era, the high arts as objectified cultural capital has lost its significance as status-markers in the upper middle class artwork consumers in Ankara/Turkey. I utilized qualitative research methods of non-participant observation, in-depth interviewing, auto-driving and secondary data collection. The findings reveal that the aesthetic judgments of the participants differ based on their cultural capital. Hence, for artwork consumers with high cultural capital, high arts still signify objectified cultural capital. While low cultural capital artwork consumers value beauty, visual content and their emotional response to the artwork, high cultural capital artwork consumers focus on the artistic and qualities of the artworks and intellectual inquiry provided by the artworks. The aesthetic vision of low cultural capital artwork consumers parallels the popular aesthetic vision which does not require cultural capital. Whereas high cultural capital artwork consumers develop both modernist and postmodernist aesthetic approaches to high arts. Contrary to popular aesthetic visions, the development of the modernist and the postmodernist aesthetic approaches necessitate cultural capital.