Tek Parti Dönemi hükümet programlarında iktisat politikaları bağlamında sosyal politikaların incelenmesi
Investigation of social policies in the context of economic policies in Single Party Period government programs
- Tez No: 647615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin 27 yıllık tek parti dönemi sosyal politikaların gelişimi ve belirleyiciliği bakımından önemli bir dönemdir. Bu çalışmada, tek parti döneminde kurulan hükümetlerin sosyal politikalara ilişkin programları liberal dönem (1923-1930 yılları arası) ve devletçi dönem (1931-1946 yılları arası) olmak üzere iki ayrı dönem itibariyle incelenmiştir. Tek parti döneminde kurulan hükümet programlarında uygulanan liberal iktisat politikaları ve devletçi iktisat politikaları çerçevesinde sosyal politikaları nasıl ve hangi şekilde değiştirip şekillendirdiği karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çerçevede liberal dönemde yer alan hükümet programlarında sosyal politika alanında nüfusun arttırılması amacına yönelik sağlık politikaları kapsamında hedefler ağırlıklı olarak yer almıştır. Devletçi iktisat politikaları döneminde yer alan hükümetlerin programlarında ise sosyal politikalara daha fazla yer verilmiştir. Çalışma ilişkilerinin düzenlenmesi, sosyal güvenlik ve sosyal yardım bu dönem hükümetlerinin programlarında öne çıkan unsurlardır.
Özet (Çeviri)
27 years of the single-party period of the Republic of Turkey is an important period for the development of social policy and decisiveness. In this study, the social policy programs of the governments established during the single-party period were analyzed in two separate periods, the liberal period (between 1923-1930) and the statist period (between the years 1931-1946). How and to what extent the liberal economic policies and statist economic policies implemented in the government programs established during the single-party period changed and shaped social policies were examined comparatively. In this framework, in the government programs in the liberal period, the targets within the scope of health policies aimed at increasing the population in the field of social policy were included. Social policies were included more in the programs of the governments in the period of statist economic policies. Regulation of labor relations, social security, and social assistance are prominent elements in the programs of governments of this period.