Cumhuriyet Dönemi ilk ve orta dereceli okullarda siyaset eğitimi
  1. Tez No: 130123
  2. Yazar: A. METİN MISIRLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL AKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Education and Training, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
ÖZET Hiçbir toplum çocuklarının eğitimi konusunda kayıtsız kalamaz. Bir top lumun devamı; o toplumun değerlerini, inançlarını benimseyen bireylerin çokluğu ile mümkündür. İşte bu noktada toplum kendi değerlerini ve inançla rını yeni yetişmekte olan kuşaklara kazandırmaya çalışır. Mevcut siyasal sistemin devamı da işte bu siyasal toplumsallaşma ile mümkün olabilir. Siyasal toplumsallaşma ile; bir taraftan mevcut siyasal kültürün mevcut değer ve inançlarının pekiştirilmesi, siyasal yaşama katılım yeteneği geliştiril meye çalışılırken, diğer taraftan mevcut siyasal kültürün değiştirilmesi, yeni değer ve inançların oluşturulması, düşünce aşılaması sağlanabilir. Yeniliklerin ulusça etrafında birleşerek ortak değer haline getirilmesinde ve ulusal birliğin sağlanmasında siyasal toplumsallaşmaya büyük görevler düşmektedir. Demokratik yurttaşlık eğitiminde esas olan yurttaşın biçimlendirilmesidir. Ama bu bireyin sınırlandırılması anlamında anlaşılmamalıdır. Başka bir anlatımla rejimi akılcılaştırmaya, rejimi meşru göstermeyi amaçlamamalıdır. Bu çalışmada, Cumhuriyet Dönemi'nde İlk ve orta Dereceli Okullarda nasıl bir siyaset eğitim verildiği araştırılmaya çalışıldı. Bu amaçla Cumhuriyet Dönemi“Eğitim Mevzuatı”nda,“Parti Programları”nda“, ”Hükümet Program larımda,“Kalkınma Planlan”nda,“Müfredat Programlarında ve ”Ders Kitap larımda siyaset eğitiminin yansımaları araştırılmaya çalışıldı. Yine bu amaçla“Tek-Parti”,“Çok Partili Hayata Geçiş Dönemi”,“1960-1980 Arası Dönem”ve“1980 Sonrası Dönem”araştırılmaya çalışıldı. Ülkemizde verilen siyaset eğiti mi ile diğer ülkelerde verilen siyaset eğitimini karşılaştırabilmek amacıyla“Amerika, Fransa, Çin, Almanya, Amerika, Sovyetler Birliği”nin eğitim sistem leri araştırılmaya çalışıldı. Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak nasıl bir“siyaset eğitimi”verilmesi yolunda öneriler geliştirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Every society is responsible of their children education. The continuity of a society is possible by educating majority of people that accept the values and beliefs of that society. In this essence the society makes efforts to teach its values and beliefs to new developing generations. Thus, the continuity of existing political system can be possible by the political socializing of people. By the political socializing the values and beliefs of existing political culture is reinforced when trying to develop the capacity of participation in political life on one way, changing political culture, developing new values and beliefs and injecting people new thoughts on the other way. Getting unity on national basis about new borne values and beliefs is the responsibility of political socialization. Democracy is formalizing the citizens due to the national education. But this should not be understood as being imposing restrictions on individuals. In other words, it has not to show the political power rationalized and give legality to the system. In this study how a political education has been adopted in primary and secondary education in the Republic stage is investigated. Thus, for this purpose an attempt is made to study the political education reflections in“Educational Laws”,“Party Programs”,“Government Programs”,“Development Plans”,“Educational Curriculums”and“Text Books”in the Republic stage. For this purpose again one party stage of 1960-1980 and multi parties stage of after 1980 is investigated. Educational system of USA, France, China, Germany and United Soviet Union were studied for the purpose of comparisons. Depending on the data derived in this study recommendations were given on how a political education should be developed. VI