Toplumsal cinsiyet olgusu ve patriark anlayışın getirisi ile tiyatroda kadının yeri ve model olarak 'Sessizlik' ve 'Var Olmayan Ayşe'nin Muhteşem Maceraları' adlı oyunların kolaj çalışması
Examination of women's place in theater through gender roles and patriarchal structure and collage study of two plays 'Silence' and 'The Magnifi̇cent Adventures of the Non-existent Ayşe'
  1. Tez No: 647618
  2. Yazar: NADİDE DENİZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULUÇ ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doğum ile biyolojik olarak farklılaşarak kadın ve erkek kavramlarıyla nitelendirilen birey, toplumdaki yerini ve kimliğini toplumun içinde var olan ataerkil yapı, iktidar, din gibi çeşitli faktörler vesilesiyle var ederken, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini de beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada; tiyatronun toplumsal değişimlere çok hızlı tepki gösteren, bir nevi muhalif bir sanat bileşeni olduğunu göz önünde tutarak, toplumsal cinsiyet hakkında tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkan görüşler ve bu sayede oluşan sosyolojik alt başlıklar ışığında, farklı dönem ve kültüre ait iki farklı tiyatro metninden oluşan çalışmadan yola çıkarak, kadının konumunun ve derdinin kaydedilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The individual, who is pre-characterized by the concepts of women and men starting from the biological differentiation at birth, builds her/his position and identity in the society within the context of the ongoing patriarchal structure, power, religion and such dynamics which also yield to gender inequality. Considering that theater is a dissident art from which reacts very quicly to social changes, this study aims to articulate the position and troubles of the women through my work which brings two different theater texts from different eras and cultures together referring to the ideas emerged in the historical process about gender and thus sociological subtopics.