Max Frisch tiyatrosunda aydın insanın sorunu ve bir model oyun: Biyografi
In Max Frisch's theater, the problem of the enlightened human and a model play: Biography
- Tez No: 647619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜROL TONBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapılan çalışma doğrultusunda, çeşitli araştırmacılar tarafından model veya olasılıklar tiyatrosu olarak adlandırılabilen Frisch'in model tiyatrosuna ve Frisch tiyatrosundaki aydın insan sorununa bir bakış sağlamak adına, Frisch'in oyunları üstünden teknik ve ideolojik olarak değerlendirme yapılarak, Frisch'in bütün yaşamı boyunca kullanmaya çalıştığı tiyatro araçlarının toplandığı Biyografi oyununa Frisch bakış açısıyla yaklaşılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, bir deneme tiyatrosu niteliği taşıyan Biyografi oyununun nasıl ve hangi teknik şartlara hizmet ettiği ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In line with the study, Frisch's model theater, which can be called as a model or theater of possibilities by various researchers, and in order to provide an overview of the enlightened human problem in the Frisch theater, Frisch's plays were evaluated technically and ideologically, and the theater that Frisch tried to use throughout his life The Biography game, in which the tools were collected, was tried to be approached from the Frisch perspective. In this context, it was attempted to determine how and what technical conditions The Biography play, which is a trial theatre, serves.