Türk kamu yönetimine neoliberal politikaların etkisi: Kamu özel ortaklığı
The effect of neoliberal policies on Turkish public administration: Public private partnership
  1. Tez No: 647617
  2. Yazar: REHA BAYANSAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma 1970'li yıllarda yaşanan ekonomik krizler neticesinde geleneksel kamu yönetimi anlayışının temel vurgularına yöneltilen eleştirilerle ortaya çıkan yeni kamu yönetimi yaklaşımı ve onun bir çıktısı olan kamu özel ortaklığını konu almaktadır. 1980'li yıllardan itibaren gündeme gelen neoliberal politikalar, Amerika ve İngiltere'nin öncülüğünde küreselleşmenin de etkisiyle birçok ülkede yaygınlık kazanmış ve kamu hizmetleri bağlamında devletin rolü tartışılır hâle gelmiştir. Özelleştirme uygulamaları ile başlayan özel sektörün kamu hizmetlerinde aktifleşme süreci kamu özel ortaklığı modeliyle farklı bir noktaya doğru evrilmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin özellikle altyapı yatırımlarına ilişkin finansman ihtiyaçlarının karşılanması ve biriken projelerinin hayata geçirilmesi bağlamında sunduğu kolaylıklar kamu özel ortaklığı modelinin etkileşim yoluyla dünyanın birçok ülkesinde de benimsenmesini sağlamıştır. Türkiye'de de son dönemlerde kamu özel ortaklığı modeli daha çok tercih edilen ve hizmet alanları genişleyen bir uygulama olmuştur. Bu çalışmada kamu özel ortaklığı modelinin Türkiye'deki serüveni irdelenmiş ve modelin daha ekonomik, etkin ve verimli sonuçlar vermesi için çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes new public management and public private partnership as one of the its result. New public management arises with the critiques of main emphasis of traditional public management after economic crisis in 1970s. Neoliberal policies have beeen widespread in many countries with the effect of globalization in the leaderships of USA and UK since 1980s. This development makes problematic the role of state in the concept of public services. Privatization has enhanced the role of private sectors in public services and this rising role has been evolved with the model of public private partnerships. Public private partnership model provides convenience especially for the financial needs of infrastructure investments and makes possible the implementation of accumulative projects in developing countries. This inspires the adoption of model in many countries in the World through interaction. Congruently, the implementation of public private partnership model has been more preferred in Turkey recently. This study examines the development of public private partnership model in Turkey and offers a number of suggestions for more economic, effective and efficient results.