Lise son sınıf öğrencilerinin üniversite tercihleri üzerinde statü olgusunun etkisi: Avcılar örneği
The impact of status fact on the university preferences of high school last class students: Avcılar example
- Tez No: 647631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ŞEBNEM GÜLFİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, lise son sınıf öğrencilerinin üniversite tercihi yaparken etkilendiği faktörlerden biri olan statü olgusunun sonuçlarını belirlemek üzere Avcılar ilçesinde bulunan beş okulda yapılmıştır. 65 sorudan oluşan anket çalışmasına, üçü devlet ve ikisi özel lisede okuyan, toplam 287 lise son sınıf öğrencisi katılmıştır. Ankete katılan öğrencilerin üniversite tercihi yaparken etkilendiği faktörler arasında statü olgusunun yanı sıra seçeceği meslek ile ilgili hangi faktörler üzerinde durduğu da belirlenmiştir. Bunlar arasında; ekonomik faktörler, aile faktörü, beğeniler, saygınlık kazanma, imtiyazlı konum elde etme, iş bulmada kolaylık gibi etkenler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out in five schools in Avcılar district in order to determine the role of social status, which is one of the factors that affect senior high school students when making a career choice. A total of 287 senior high school students from three public and two private high schools participated in the 65-question survey. Besides social status, the effects of other factors, such as economic factors, family factor, likes, gaining prestige, obtaining a privileged position, ease of finding a job, were examined in detail.