Vural Bahadır Bayrıl şiirinde gelenek
Tradition in Vural Bahadır Bayrıl's poetry
  1. Tez No: 647630
  2. Yazar: FATİH BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EVİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Vural Bahadır Bayrıl şiirinde gelenek konusunun incelendiği bu çalışmada, gelenekçiliğin şiir üzerinde işlenişine bakılmıştır. Bu amaçla araştırma genelinde belirli kavramlar üzerinde durulmuştur. Bu kavramlar ise genel anlamda 1980 sonrası Türk şiirinde gelenek, kültür, imge, metinlerarasılık olarak belirtilebilir. Araştırmada genelde Bayrıl'ın şiirinin 1980 sonrası dönemindeki yeri; özelde ise şairin çocukluk dönemi ve yaşadığı çevre de dikkate alınarak geleneğe bakışı incelenmiştir.“Muhteva ve Kültür”kavramları etrafında geleneğin, çeşitli imgeler ve değişik anlatım teknikleri ile şiirlere yansıtıldığı anlaşılmıştır. Elde edilen veriler, Vural Bahadır Bayrıl'ın geleneği nostaljik boyutunun dışına taşıyarak günün şartlarına göre yeniden dizayn etme çabasında olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, where the subject of tradition was examined in the poetry of Vural Bahadır Bayrıl, the processing of traditionalism on poetry was examined. For this purpose, certain concepts were emphasized throughout the research. These concepts can be generally stated in the Turkish poetry after 1980 as tradition, culture, image and intertextuality. The place of Bayrıl's poem in the post-1980 period; in particular, the poet's perspective on the tradition was examined, taking into account his childhood and the environment he lived in. It is understood that the tradition is reflected in poems with various images and different expression techniques around the concepts of“Content and Culture”. The data obtained showed that Vural Bahadır Bayrıl is trying to redesign the tradition out of its nostalgic dimension and design it according to the conditions of the day.