Psikiyatri hemşirelerinin iletişim becerileri ile iş doyumu ve iş stresi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between communication skills of psychiatric nurses and job satisfaction and job stress
  1. Tez No: 647697
  2. Yazar: IŞILAY CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma psikiyatri hemşirelerinin iletişim becerileri ile iş doyumu ve iş stresi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde çalışmakta olan 55 psikiyatri hemşiresi ile yapılmıştır. Araştırma verileri; sosyodemografik özellikler ve kişisel bilgi formu, iletişim becerileri ölçeği, iş doyumu ölçeği, algılanan iş stresi ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmış, çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) yanı sıra verilerin dağılımı Shapiro-Wilk Testi ile değerlendirilmiştir. Niceliksel verilerin normal dağılım gösteren üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında ANOVA, normal dağılım göstermeyen üç ve üzeri grubun karşılaştırmasında Kruskall Wallis testi kullanıldı. Farklılıkları belirlemek amacıyla ise post-hoc testleri kullanıldı. Niceliksel verilerin normal dağılım gösteren iki grup karşılaştırmalarında Student-T Testi, normal dağılım göstermeyen iki grup karşılaştırmasında ise Mann-Whitney U testi kullanıldı. Niceliksel verilerin arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Spearman korelasyon analizi kullanıldı..
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 55 psychiatric nurses working in Istanbul Erenköy Mental and Neurological Diseases Hospital in order to examine the relationship between psychiatric nurses' communication skills, job satisfaction and job stress. Research data; sociodemographic characteristics and personal information form were collected with communication skills scale, job satisfaction scale, perceived job stress scale. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. While evaluating the study data, descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Rate, Minimum, Maximum) as well as the distribution of the data were evaluated with the Shapiro-Wilk Test. ANOVA was used in the comparison of three or more groups with normal distribution of quantitative data, and the Kruskall Wallis test was used for the comparison of three or more groups with no normal distribution. Post-hoc tests were used to determine the differences. Student-T Test was used for two group comparisons with normal distribution of quantitative data, and Mann-Whitney U test was used for two groups without normal distribution. ANOVA was used in the comparison of three or more groups with normal distribution of quantitative data, and the Kruskall Wallis test was used for the comparison of three or more groups with no normal distribution. Post-hoc tests were used to determine the differences. Student-T Test was used for two group comparisons with normal distribution of quantitative data, and Mann-Whitney U test was used for two groups without normal distribution. Spearman correlation analysis was used to determine the relationship between quantitative data.