Oral kemoterapi alan hastalarda hastalık algısı ve tedaviye uyumlarının değerlendirilmesi
The disease perception in the patients receiving the oralchemotherapy and the evaluation of thei̇r adaptation to the treatment
- Tez No: 647696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma oral kemoterapi alan hastalarda hastalık algısı ve tedaviye uyumun değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tasarım ile yapılmıştır. Araştırma Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gazi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim dalı onkoloji polikliniğine başvuran oral kemoterapi alan 90 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmanın uygulanması için gerekli etik komisyon, kurumsal izinler ve hastalardan sözel/yazılı onam alınmıştır. Verilerin toplanmasında Birey Bilgi Formu, Hastalık Algısı Ölçeği (HAÖ) ve Oral Kemoterapi Uyum Ölçeği (OKUÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerle birlikte Independent Sample-t , ANOVA, Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a descriptive and cross-sectional design with the aim of evaluating the perception of disease and compliance with the treatment in the patients receiving the oral chemotherapy. The research was completed with 90 patients who applied to Gazi University Health Research and Application Center, Gazi Hospital Medical Oncology Department, oncology outpatient clinic. The necessary ethical commission, institutional permissions and verbal / written consent from the patients were obtained for the implementation of the study. Individual Information Form, Disease Perception Scale (DPS) and Oral Chemotherapy Adherence Scale (OCAS) were used in the process of collecting the data. Independent Sample-t, ANOVA, and Mann-Whitney U tests were used in the process of collecting the data.