Endüstriyel akü bankalarının kapasitesinin belirlenmesinde bir ölçüm cihazının tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a measuring device in determining the capacity of industrial battery banks
  1. Tez No: 647726
  2. Yazar: ZEKİ ZÜREY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR SABANCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte akülerin kullanımı gün geçtikçe daha cazip ve daha yaygın hale gelmektedir. Akülerin üretim maliyetleri düşmekte ve performansları artmaktadır. Bu çalışmada, yüksek kapasiteli akü bankalarının kapasitelerinin ve performanslarının ölçülebilmesi, bozuk hücrelerin tespit edilebilmesi için bir test cihazı geliştirilmiştir. Bir yük bankasına, yüksek frekanslı anahtarlama elemanına ve kontrol birimine sahip olan bu cihaz, test işlemini kullanıcının isteği doğrultusunda, sabit akımda ve otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Bu test cihazı sayesinde akü bankalarının anlık kapasitesi ölçülebilmektedir. Elde edilen verilerden yola çıkılarak hem akü bankasının sağlığı ile ilgili nicel bilgiler sağlanmakta hem de akü bankasının kullanım amacına göre ihtiyacı karşılayıp karşılayamayacağı konusunda yorum yapılabilmektedir. Bir akü bankasında problem tespit edildiği zaman, aküler küçük gruplar halinde test edilmektedir. Bu sayede hangi akü grubunda problem olduğuna bakılarak sorunlu akü hücreleri tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
With developing technology, the use of batteries is becoming more attractive and widespread day by day. The production costs of the batteries decrease and their performance increases. In this study, a test device has been developed to measure the capacities and performances of high capacity battery banks and to detect broken cells. This device, which has a load bank, high frequency switching element and control unit, performs the test process automatically at constant current according to the user's request. Through this test device, the instant capacity of the battery banks is measured. Based on the data obtained, both quantitative information about the health of the battery bank is provided and it is determined whether the battery bank will meet the need according to its intended use. When a problem is detected in a battery bank, batteries are tested in small batches. In this way, broken battery cells are detected by looking at which battery group has a problem.