Endüstriyel amaçlı akıllı sistem tabanlı optimal güneş pili uygulaması
Optimal using of solar cell based on intelligent system for industrial application
  1. Tez No: 237838
  2. Yazar: SEFA KEBABCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde, yenilenebilir ve temiz enerjiye olan ihtiyaç sonucu, güneş enerjisinin endüstrideki uygulamaları hızla aratmaktadır. Elektrik enerjisi, güneşten doğrudan fotovoltaik piller yardımı ile elde edilir. İlk yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen bu sistemler, işletme maliyetlerinin düşük olması nedeniyle kullanılma oranı günden güne artmaktadır.Gelişen teknolojiyle beraber, hâlihazırda %20 civarında olan güneş pillerinin verimleri daha da artırılması ve toplam maliyetlerin azaltılması beklenmektedir. Fotovoltaik sistemlerin uzun ömürlü olması, çevreyi kirletmemesi, kullanımının basit olması en önemlisi de enerji kullanımından dolayı para ödenmemesi gibi avantajları sayesinde, bu sistemlerin kullanımının günden güne artacağı beklenmektedir.Bu çalışmada, endüstriyel amaçlı su pompası, güneş enerjisi kullanılarak çalıştırılmıştır. Devrede kullanılan doğru akım şarj regülâtörü, tasarlanıp, baskı devresi yapılarak devrede kullanılmıştır. Bu devre PIC 18F1320 mikrodenetleyici kullanılıp uygun programlama yapılmış ve güç katı PWM ile sürülerek akü ömrü uzatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The solar cell industry is advancing at a rapid pace, spurred on by the increasing need for new and clean sources of power. Electrical energy is directly obtained from the sun by means of photovoltaic solar cells. Although the first cost of investment is expensive, the rate of using these systems increases day by day due to their expense of operation.By the advance of technology not only the efficiency of solar cell, already %20, is expected to icrease but also total cost is going to be cheap. Due to advantage photovoltaic system, such as their long life, free from environmental pollution has quite operation and the most important are free usage, it is expected to increase more usage of it.In this study of thesis, industrial-purpose water pumps are worked by using solar energy. In the circuit, DC current regulator used in the charging is designed, printed circuit board. In this circuit, PIC 18F1320 Microcontroller is used and programmed appropriately and power mosfet is drived using PWM technique. In this way, battery life was extended for the period.