Synthesis and studies of biologic activity of new phenylurenyl chalcone derivatives
Yeni fenilürenil şalkon türevi bileşiklerin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
- Tez No: 647736
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Yıldırım Akdeniz, G. Yeni Fenilürenil Şalkon Türevi Bileşiklerin Sentezi ve Biyolojik Aktivitelerinin İncelenmesi. Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmasötik Kimya Programı Doktora Tezi, İstanbul, 2020. Bu çalışmanın ana amaçları; ({4-[(2E)-3-fenilprop-2-enoil]fenil}üre ve {3-[(2E)-3-fenilprop-2-enoil]fenil}üre yapılarını taşıyan yeni bileşiklerin sentezi, yapılarının aydınlatılması, bileşiklerin olası biyolojik aktivitelerinin incelenmesi ve moleküler modelleme çalışmalarının yapılmasıdır. Bu çalışmada, yeni bileşikler ({4-[(2E)-3-fenilprop-2-enoil]fenil}üre ve {3-[(2E)-3-fenilprop-2-enoil]fenil}üre türevleri iki basamakta sentezlenmiştir. İlk olarak; ürenil asetofenon türevleri (Bileşik I-VI), 4- veya 3-aminoasetofenon ile fenilizosiyanat, benzilizosiyanat veya fenetilizosiyanatın kuru aseton içerisinde azot gazı altında ve oda sıcaklığında karıştırılmasıyla elde edilmiştir. İkinci basamakta; otuz iki yeni fenilfenil şalkon türevi (Bileşik 4-35), ürenil asetofenon türevleri ve ilgili aldehitlerin doymuş sodyum hidroksit bulunan kuru metanol içerisinde ve oda sıcaklığında reaksiyona girmesiyle sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapı aydınlatmaları UV, IR, 1H NMR, 13C NMR, Kütle (ESI) ve elemental analiz yöntemleri ile yapılmıştır. Final bileşiklerin (Bileşik 1-35) antimikrobiyal aktiviteleri, disk difüzyon yöntemi kullanılarak Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 9027), Escherichia coli (ATCC 8739) ve Candida albicans (ATCC 10231) mikroorganizmalarına karşı taranmıştır. Bileşik 3, 4, 11, 14, 18, 22, 29, 33 ve 34; 14 mm inhibisyon zonuyla C. albicans' a karşı anti-fungal aktiviteye sahipken, Bileşik 3, 4, 11, 14, 22, 29 ve 33 S. aureus, P. aeruginosa, E. coli' ye karşı anti-bakteriyel aktivite göstermişlerdir. MIC değerleri hesaplanmıştır. Final Bileşiklerin; A-549 (insan akciğer kanseri hücre hattı), Hep-3B (insan karaciğer kanseri hücre hattı), HT-29 (insan kolon kanseri hücre hattı), MCF-7 (insan meme kanseri hücre hattı), PC-3 (androjene bağımlı olmayan insan prostat kanseri hücre hattı), K-562 (insan lösemi hücre hattı) ve NIH-3T3 (fare embriyonik fibroblast normal hücre hattı) hücre hatları üzerinde proliferasyon miktar tayini yöntemi kullanılarak sitotoksik aktiviteleri değerlendirilmiştir. Yalnızca Bileşik 2, 26, 29, and 34 bu hücre hatlarında orta dereceli sitotoksik aktivite göstermişlerdir. Başka araştırma grubu tarafından Sülforodamin B (SRB) yöntemi kullanılarak, bazı bileşiklerin Huh-7 (hepatoselüler kanser hücre hattı) hücre hattı üzerindeki sitotoksik aktiviteleri taranmıştır. Bileşik 14 (IC50: 6.42 µM), 16 (IC50: 5.64 µM), 19 (IC50: 6.95 µM) ve 34 (IC50: 6.87 µM) Sorafenib' e (IC50: 4.29 µM) (referans) yakın sitotoksik aktivite göstermiştir. Moleküler kenetlenme çalışması kapsamında; Schrödinger programının QikProp modülü kullanılarak sentezlenen bileşiklerin molekül ağırlığı (MA), insan oral absorpsiyon yüzdesi, polar yüzey alanı (PSA) ve adsorpsiyon, dağılım, metabolizma ve eliminasyon (ADME) özelliklerine bağlı olarak ile oktanol/su oranı katsayısının logaritması (QPlogP0/w) gibi özellikleri hesaplandı. Glid XP metodu ile CDK-2 reeseptörü üzerinde en iyi sonuç, düşük MIK (minimal inhibisyon konsantrasyonu) değerine sahip Bileşik 34 ile alındı.
Özet (Çeviri)
Yıldırım Akdeniz, G. Synthesis And Studies of Biologic Activity Of New Phenylurenyl Chalcone Derivatives. Yeditepe University Institute of Health Science, PhD Thesis on Pharmaceutical Chemistry Programme, İstanbul, 2020. The main purposes of this study were synthesis, characterization, biological activities, and molecular docking of novel compounds bearing {4-[(2E)-3-phenylprop-2-enoyl]phenyl}urea and {3-[(2E)-3-phenylprop-2-enoyl]phenyl}urea structures. In this study, novel compounds {4-[(2E)-3-phenylprop-2-enoyl]phenyl}urea and {3-[(2E)-3-phenylprop-2-enoyl]phenyl}urea derivatives were synthesized in two steps. Firstly; urenyl acetophenone derivatives (Compounds I-VI) were prepared by mixing of 4- or 3-aminoacetophenone and phenylisocyanate, benzylisocyanate or phenethylisocyanate in dry acetone under nitrogen atmosphere at room temperature. In the second step, urenyl acetophenone derivatives were reacted with related aldehydes at room temperature in the presence of excess sodium hyroxide in dry methanol to yield thirty two novel derivatives of phenylurenyl chalcone (Compounds 1-35). Structure identification of the compounds was done by spectral methods such as UV, IR, 1H NMR, 13C NMR, MS (ESI) and elementary analysis methods. Antimicrobial activities of the final compounds (Compounds 1-35) were screened against microorganisms of Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 9027), Escherichia coli (ATCC 8739) and Candida albicans (ATCC 10231) by using the disc diffusion method. Compounds 3, 4, 11, 14, 22, 29 and 33 showed anti-bacterial activity against S. aureus, P. aeruginosa and E. coli while compounds 3, 4, 11, 14, 18, 22, 29, 33 and 34 had anti-fungal activity against C. albicans with inhibition zone of 14 mm. MIC values were calculated. The final compounds evaluated their cytotoxic effects on A-549 (human lung cancer cell line), Hep-3B (human liver cancer cell line), HT-29 (human colon cancer cell line), MCF-7 (human breast cancer cell line), PC-3 (androgen independent human prostate cancer cell line), K-562 (human leukemia cell line) and NIH-3T3 (mouse embryonic fibroblast normal cell line) cell lines by using the proliferation assay (MTT method). Only compounds 2, 26, 29, and 34 showed moderate cytotoxic activity on these cell lines. Another group of compounds were screened for cytotoxicity on Huh-7 (hepatocellular cancer) cell line with the Sulforhodamine B (SRB) method by another research group. Compounds 14 (IC50: 6.42 µM), 16 (IC50: 5.64 µM), 19 (IC50: 6.95 µM) and 34 (IC50: 6.87 µM) showed cytotoxic activity close to Sorafenib (IC50: 4.29 µM) (as reference). Within the scope of docking studies, the values of molecular weight (MA), human oral absorption percentage, polar surface area (PSA) and logarithm of octanol/ water coefficient ratio (QPlogP0/ W) of each synthesized substance regarding absorption, distribution, metabolism and elimination properties (ADME) were calculated using the QikProp module of the Schrödinger program. The best result for the Compound 34 with low MIC (minimal inhibition concentration) was obtained on CDK-2 receptor with the Glid XP method.