Kazuo Ishiguro's postmodern hypertexts: Generic re-configurations in The Remains of the Day, When We Were Orphans, and The Buried Giant
Kazuo Ishiguro'nun postmodern hipermetinleri: Günden Kalanlar, Öksüzlüğümüz, ve Gömülü Dev eserlerinde edebi türleri yeniden yapılandırma
  1. Tez No: 647766
  2. Yazar: YAĞMUR SÖNMEZ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZTABAK AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma, Kazuo Ishiguro'nun Günden Kalanlar (The Remains of the Day 1989), Öksüzlüğümüz (When We Were Orphans 2000), ve Gömülü Dev (The Buried Giant 2015) romanlarında hipermetinselliğin (hypertextuality) ne derecede, nasıl ve neden kullanıldığını araştırır. Adı geçen romanlar, bir zamanlar İngiliz Edebiyatı'nda baskın olan ve eski kuşaklardan gelen çeşitli edebi türleri yeniden yapılandıran hipermetinler (hypertexts) olarak analiz edilecektir. Bu amaç doğrultusunda, Gérard Genette'in Palimpsests: Literature in the Second Degree adlı eserinde tartıştığı hipermetin (hypertext) kavramı, Linda Hutcheon'ın parodi teorisi, Mikhail Bakthin'in“chronotope”kavramı ve Fredric Jameson'un edebi türe yaklaşımı bu çalışmanın kuramsal çerçevesini oluşturacaktır. Hipermetinsellik kullanımıyla Ishiguro'nun kır evi romanı (the country-house novel), dünya savaşları arası polisiye romanı (the interwar detective fiction), ve Arthur devri romansı (the Arthurian romance) türlerinin bazı tarihsel dönemlerde İngiliz ulusal kimliğinin oluşturulmasına ne şekillerde katkıda bulunduğunu eleştirel olarak irdelediği öne sürülecektir.
Özet (Çeviri)
This study explores to what extent, how, and why“hypertextuality”is employed in Kazuo Ishiguro's novels The Remains of the Day (1989), When We Were Orphans (2000), and The Buried Giant (2015). These novels will be analysed as postmodern“hypertexts”reconfiguring various atavistic literary genres that were once predominant in British literature. Gérard Genette's concept of the“hypertext”as discussed in Palimpsests: Literature in the Second Degree and Linda Hutcheon's theory of parody will constitute the major theoretical background of this study. In addition, Mikhail Bakhtin's concept of the“chronotope”and Fredric Jameson's approach to literary genres will be employed to explore Ishiguro's approach to and treatment of genres. It will be argued that through his employment of hypertextuality, Ishiguro critically explores the ways in which literary genres such as the country-house novel, the interwar detective fiction, and the Arthurian romance contribute to the construction of English national identity at certain historical conjunctures.