Mistaken notions: Professionalism and dignity in the Remains of the Day by Kazuo Ishiguro
Kazuo Ishiguro'nun Günden Kalanlar romanında hatalı kavramlar: Profesyonellik ve haysiyet
- Tez No: 694369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Postmodern bir roman olarak Günden Kalanlar, hayatını yanlış yönlendirilmiş idealizminin peşinden, derin pişmanlık duyduğu birkaç tavizde bulunarak trajik bir şekilde sürdüren Mr. Stevens'ın hüzünlü hikayesini anlatır. Bu çalışma, etiğin hatalı olan profesyonellik ve haysiyet kavramlarıyla temsil edildiği Kazuo Ishiguro'nun Günden Kalanlar adlı romanındaki baş kahramanın deneyimlerinin analiz edilmesi yoluyla etiğin neden postmodern olması gerektiğine dair argümanla ilgilendirilmiştir. Etik ve ahlaki değer algılarının çağdaş çağa ve çağdaş bireye uygun olmaması ve insanların çaresi olmayan bir şekilde çelişkili olan yaşamları karşısında aciz kalmaları dolayısıyla geleneksel değil postmodern olması gerektiği savunulmaktadır. Bu nedenle, ahlakın evrenselleştirilmesi mümkün değildir. Bu sorunun postmodern çözümü, ahlaki değerlerin evrenselleştirilmesinden ziyade otoritelerin emrinde küreselleştirilmesidir. Postmodern etik, dogmatik ahlaki değerlerin rasyonel bir şekilde düzenlenmesi fikrinin dürtüsel ve öz-regüle olmasını önerir. Ayrıca, bu değerler fayda sağlama amaçlı olsa da bunlara koşulsuz bağlı kalmak, Günden Kalanlar romanındaki kahramanın da problemli durumu olan insanın kendisini baskı altına almasına ve dolayısıyla kendini yoksun bırakmasına neden olur. Sonuç olarak bu çalışma, referanslara dayalı olarak, Ishiguro'nun romanı hakkında teorik ve genel bilgileri ve tartışmaları, çalışmanın ana argümanını desteklemek adına postmodernizm, idealizm, etik ve ahlak hakkında diğer birçok akademik kaynaklarla bir araya getirir.
Özet (Çeviri)
The Remains of The Day as a postmodern novel tells the sorrowful story of Mr. Stevens who tragically spent his life following his misguided idealism with making several compromises which he deeply regrets. The present study is concerned with the argument about why ethics should be postmodern through the analysis of the protagonist's experiences in Kazuo Ishiguro's The Remains of the Day in which ethics are represented through the mistaken notions of professionalism and dignity. It is argued that the perception of ethics and moral values should be postmodern rather than traditional since they are not in accordance with contemporary age and contemporary individual, and they remain incapable compared to people's incurably ambivalent lives. Therefore, morality is unfeasible to be universalized. The postmodern solution to this issue is globalization of moral values rather than universalizing them under the command of authorities. Postmodern ethics suggest the rational idea of regulation of dogmatic moral values to be impulsive and self-regulated. Furthermore, even though such values intend to avail, being adhered to them unconditionally causes self-suppression of human nature and thus self-deprivation which is the problematic case of the protagonist in The Remains of The Day. In conclusion, based on the references, this study gathers theoretical and generic information and discussions about Ishiguro's novel with the studies of several other academic sources which are about postmodernism, idealism, ethics and morality that are brought together in order to support the main argument of the study.