Atmosfer karışımı içindeki gazyağı buharlarının geri kazanımı
  1. Tez No: 6478
  2. Yazar: SEVGİ YENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET R. ALTIOKKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, tekstil sanayinde boyama ünitelerinde çözücü olarak kullanılan gaz yağının geri kazanım yöntem leri araştırılmıştır. Adsorpsiyon-desorpsiyon, ısı değiştiricide yoğuşturma ve bir soğutma kulesinde yoğuşturma, buhar-hava karışımın dan organik buharların geri kazanımı için bilinen yöntem lerdir. Genellikle 200“C'dan daha yüksek kaynama noktasına sahip organikler için adsorpsiyon-desorpsiyon. yöntemi uygun bir yöntem değildir. Gaz yağının kaynama aralığı 200 °C dan (son nokta, 250 °c) daha yüksek olduğu için bu çalışmada adsorpsiyon-desorpsiyon yöntemi incelenmemiştir. Diğer ta raftan ısı değiştiriciler ile soğutma kulelerindeki yoğuşma ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Hacımca 4000 ppm gaz yağı buharı içeren bir gaz karı şımı 110 ”C'dan 9 °C'a kadar soğutulduğunda gaz yağı buharla rının % 90 oranında yoğuşabileceği hesaplanmıştır. Ayrıca bu soğutma işleminin gerçekleştirilebilmesi için uygun ısı değiştirici ve soğutma kulelerine ait tasarım hesapları çıkarılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda ısı değişti ricisinde yüksek basınç düşüşü nedeniyle, soğutma kulele rindeki yoğuşturmanm ısı değiştiricilerine oranla daha eko nomik olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the methods for recovering kerosene used as a solvent in dying process in the textile industry^ were investigated. Adsorption-desorption, condensation in a heat exchanger and condensation in a cooling tower are the known methods for recovering organic vapours from their vapour-air mixture It is generally known that, adsorption-desorption method is not very successful for organics with boiling point higher than 200 °C. Because boiling range for kerosene exceeds 200°C (end point, 250 °c) this method was excluded in this work. On the other hand, condansation in a heat exchanger and condensation in a cooling tower were investigated in some detail. It was found that, when the gas mixture containing 4000 ppm (by volume) kerosene vapour cooled from 110 °C to 9 °C, 90 percent of the kerosene vapour can be condensed. Calculations for a suitable heat exchanger and a cooling tower, to accomplish this cooling process were indicated. It was also shown that condensation in a cooling tower is more economical than condensation in a heat exchanger due to higher pressure drop in the exchanger.